Tunbergia – uprawa, sadzonki i nasiona

Thunbergia to bardzo urokliwe, obficie kwitnące pnącze jednoroczne o charakterystycznych żółto-pomarańczowych kwiatach złożonych z pięciu płatków z czarnym środkiem nazywane także Czarnook a Zuzanną. Naturalnym środowiskiem dla thunbergii są tereny południowo- wschodniej Afryki oraz południowej Azji.

Roślina dorasta do 1,5m wysokości silnie rozrastając się na boki.
Łodygi są długie, silnie rozgałęzione, ale łamliwe, dlatego roślina wymaga podpór.
Liście w kształcie trójkąta, intensywnie zielone.
Kwiaty wyrastają na długich szypułkach, osiągają średnicę do 5cm w zależności od gatunku, o barwie zazwyczaj o odcieniach żółci choć spotkamy odmiany o białych kwitach, charakterystyczny czarny lub ciemnobrązowy środek kwiatów; okres kwitnienia przypada na miesiące od lipca do późnej jesieni.

Rozmnażanie tak jak w przypadku innych pnączy jednorocznych – wysiew nasion tunbergii do skrzynek na przełomie lutego i marca, a następnie wysadza się młode sadzonki tunbergii na miejsce stałe w połowie maja; można także pokusić się o przezimowanie rośliny i rozsadzanie z sadzonek tunbergii.

Uprawa tunbergii: Tunbergia dobrze rośnie i obficie kwitnie rosnąc na stanowisku słonecznym ewentualnie w półcieniu, ale osłonięta od silnych wiatrów, które mogą uszkodzić kruche łodygi rośliny. Najlepsze podłoże do uprawy tunbergii to gleba żyzna, ciepła i przepuszczalna, dobrze jeśli zasobna jest w wapno.
Thunbergia nie jest mrozoodporna i można podejmować jedynie próby utrzymania rośliny przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni, przyciętą do ok.20cm.
Pamiętajmy, że jeżeli wysiewamy nasiona tunbergii, należy robić to w odstępach co ok. 40 cm.

Jest to roślina szczególnie przeznaczona do rozsadzania na balkonach, wokół altan i barierek- tworzy gęste ściany.
Gatunki i odmiany
Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata )
-’Alba’ – białe kwiaty z ciemnym środkiem.
’Aurantiaca’ – odmiana o kwiatach pomarańczowych z ciemnoczerwonym środkiem.
’Fryeri’ – kwiaty jasnożółte z białym środkiem.
’Lutea’ – kwiaty żółte.

Tunbergia wielkokwiatowa (Thunbergia grandiflora ) – gatunek o liściach w kształcie serca, a kwiatach barwy niebieskiej z jasnożółtym śrdokiem.

Choroby i szkodniki: Może być atakowana przez mszyce i przędziorki.

Zobacz również: Tunbergia uskrzydlona (Thunbergia alata)

tunbergia