Tygrysówka – uprawa, kwiat tygrysówki

Tygrysówka to roślina cebulowa, która przywędrowała z Gwatemali i Meksyku. Liczne kwiaty tygrysówki pojawiają się licznie przez całe lato, są niezwykle kolorowe lecz nietrwałe.

Roślina osiąga wysokość do 50cm, posiada dość grubą i sztywną łodygę.
Każda dorosła roślina posiada od 3 do 5 podłużnych, szpiczasto zakończonych, żywozielonych liści swoim kształtem przypominających miecz; osiągają ok. 40cm długości.
Liczne, wielobarwne kwiaty tygrysówki z plamkami i centkami, średnicy do 15cm; niestety utrzymują się na roślinie tylko 1 dzień, ale na każdej łodydze przez następne ok. 6 tygodni wyrasta jeszcze kilka nowych kwiatów tygrysówki. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Uprawa tygrysówki: Najlepszym stanowiskiem dla szybkiego wzrostu rośliny i obfitego kwitnienia jest miejsce słoneczne lub półcień, a podłoże do uprawy tygrysówki powinno być z przewagą gleby żyznej przepuszczalnej. Istotne w uprawie tygrysówki jest zapewnienie dostatecznej wilgotności, szczególnie podczas letnich suszy. Bulwy wysadzamy do ogrodu tuż po ustąpieniu lokalnych przymrozków, najkorzystniejszy czas to przełom kwietnia i maja. Ze względu na słabą mrozoodporność bulwy wykopujemy z ziemi na zimę w październiku i przechowujemy w suchym miejscu, w temperaturze wyższej niż 5 stopni (najlepiej w piasku lub w trocinach) aż do wiosny.

Rozmnażanie: tak jak inne rośliny cebulowe, rozmnażanie z bulw przybyszowych jednak w takim przypadku nowa roślina zakwitnie dopiero po 2-3- latach; wskazany jest także wysiew roślin z nasion, wtedy roślina zakwita wcześniej -przed upływem 2 lat.

Gatunki i odmiany:
’Tygrysówka pawia’ (Tigridia pavonia) – roślina wymagająca stanowiska nasłonecznionego o podłożu próchniczym; kwiaty kremowe, żółte, różowe i czerwone z charakterystycznymi tygrysimi plamkami.
’Aurea’ – kwiaty o żółtym zabarwieniu z nakrapianymi środkami.
– 'Lilacea’ – różowo- fioletowa barwa kwiatów.
’Alba’ – odmiana o kwiatach białych.
’Speciosa’ – odmianę tę charakteryzuje purpurowy kolor kwiatostanu.

Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.

tygrysówka