Ubiorek – uprawa i rozmnażanie

Naturalnym środowiskiem występowania wielu gatunków ubiorków są tereny południowej Europy i Azji Mniejszej. Byliny, półkrzewy i krzewy wypuszczające wiosną i latem mnóstwo drobnych kwiatów. Ich pachnące kwiaty wabią owady, szczególnie motyle.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: odmiany karłowe osiągają wysokość 15-20 cm natomiast krzewinki do 40cm.
Liście: ciemnozielone, lancetowate.
Kwiaty: charakterystyczne kwiaty zbudowane z czterech, asymetrycznych płatków, z których dwa mniejsze płatki znajduję się bliżej środka kwiatostanu; drobne kwiaty zebrane w grona tworzące jakby baldachim; kwitną od czerwca do sierpnia.
Rozmnażanie ubiorka: ubiorki najlepiej rozmnażać ubiorki przez wysiew już na początku kwietnia, ale można też wysiać nasiona na jesieni, ale wtedy należy pamiętać o przykryciu wysianych nasion torfem lub gałązkami roślin iglastych. Rozmnażanie ubiorka przez wysiew nasion to tani i sprawdzony sposób na uzyskanie pięknych łanów tej rośliny.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Idealnym stanowiskiem dla uprawy ubiorków są miejsca w pełnym słońcu. Do uprawy ubiorka potrzeba gleby przepuszczalnej i suchej. Rośliny dobrze znoszą przycinanie, które przedłuża kwitnienie roślin.

Mniejsze gatunki nadają się do ogrodów skalnych i na wzniesione zagony. Natomiast większe w tym ubiorek wiecznie zielony na fronty rabat kwiatowych. Uprawiać ubiorek można również wzdłuż ścieżek w ogrodzie.

GATUNKI I ODMIANY
Ubiorek gorzki (Iberis Amara) – rośnie bardzo szybko. Kwiaty barwy białej, różowej lub fioletowej, silnie pachnące.

Ubiorek okółkowy, baldaszkowy (Iberis umbellata) – w stanie naturalnym występuje na Krecie kwiaty w zależności od odmiany barwy: białej, purpurowej, różowej, fioletowe.
’Hyacinthiflora’ – o kwiatostanie białym, podobnym do hiacynta.
’Rose Cardinal’ – kwiaty różowe.

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervires) – czysto białe kwiaty zebrane w grona, kwitną w połowie wiosny i wczesnym latem.
’Lawina’ – kępy kwitnących roślin sprawiają wrażenie płatków śniegu- stąd nazwa.

UWAGI
Ubiorki to rośliny wrażliwe na mróz – należy okryć młode rośliny słomą lub liśćmi.

ubiorek