Żagwin ogrodowy – uprawa i odmiany

Żagwin ogrodowy to roślina typowo ciepłolubna. Inna nazwa – obrecja. Rośliny te pochodzą z suchych i skalistych terenów ciągnących się od płd.-wsch. Europy do Iranu. Pierwsze odmiany żagwinu powstały w drugiej połowie XIX w. w Anglii. Znanych jest ok. 40 odmian żagwinu ogrodowego, a w Polsce najczęściej uprawiane są te o kwiatach w odcieniach niebieskiego i różu.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: niskie do 10cm wysokości, zwarte kępy, tworzące jakby poduszkę; niskie, owłosione, trwałe, płożące się pędy.
Łodyga: prosta, delikatnie rozgałęziona, ulistniona, na jej szczycie silne ulistnienie i grona kwiatowe złożone z 7-12 kwiatów.
Liście: drobne, w kształcie elipsy, ząbkowane na brzegach.
Kwiaty: drobne o średnicy cm, złożone z 4 płatków; w zależności od odmiany o odcieniach koloru niebieskiego, różu, fioletu, spotykane są także odmiany o białych kwiatach, okres kwitnienia przypada na miesiące kwiecień-maj; kwiaty w gronach rozwijają się kolejno od dołu, co powoduje wydłużenie okresu kwitnienia; W połowie lica pojawiają się młode pędy, które zakwitają w drugiej połowie lata lub na jesieni, ale jest to kwitnienie mniej obfite niż to wiosną.
Rozmnażanie: wysiew nasion lub poprzez podział rośliny.
Owoce: podłużne łuszczynki, które dojrzewają na koniec czerwca.
Więcej informacji o żagwinie ogrodowym.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Żagwin to roślina ciepłolubna dlatego uprawa żagwinu ogrodowego wymaga stanowiska nasłonecznionego. Żagwin ogrodowy najlepiej rośnie na glebach wapiennych o odczynie obojętnym. Uprawa żagwinu ogrodowego doskonale nadaje się do ogródków skalnych, na murki lub między płyty chodnikowe.

Aby nie dopuścić do starzenia się rośliny należy ją co 2-3 lata odmładzać przerywając uschnięte pędy. Zabieg ten przeprowadzamy na początku czerwca zaraz po przekwitnięciu rośliny.

Żagwin to roślina zimozielona dlatego konieczne uprawę żagwinu ogrodowego należy okryć na zimę gałązkami drzew iglastych. Pokrywę zdejmujemy, gdy tylko temperatura podniesie się powyżej 5 stopni.

Żagwin jest rośliną miododajną bardzo cenioną przez pszczelarzy ze względu na wczesne i obfite kwitnienie.

GATUNKI I ODMIANY
Żagwin zwyczajny (Aubrieta deltoidea, syn. A. gracea) – fioletowe do czerwonopurpurowych, czasem białe kwiaty, pojawiają się na wiosnę.
’Nana Variegata’ odmiana żagwinu ogrodowego o liściach z kremowymi plamami. Rośliny z grupy Variegata mają fioletowoniebieskie kwiaty i szarozielone liście z kremowym brzegiem.
’Argenteovariegata’ – pojedyncze fioletowe kwiaty i srebrzyste, białoobrzeżone liście.
’Blue King’ – ciemnoniebieskie kwiaty.
’Blaumeise’ odmiana żagwinu ogrodowego z kwiatami w kolorze niebieskoliliowym i jasnozielone liście.
– 'Axcent Violet with Eye’ – nowa odmiana żagwina ogrodowego, ciekawe kwiaty, opis odmiany.

CHOROBY I SZKODNIKI
Dla żagwinów groźne są mączniaki prawdziwy i rzekomy.

zagwin

zagwin ogrodowy