Żeniszek mesykański – uprawa, kwitnienie, rozstawa

Częściowo mrozoodporne, jednak w naszym klimacie jednoroczne rośliny, pochodzące z Ameryki Południowej i Meksyku. Mają białe, różowe lub niebieskie koszyczki kwiatowe zebrane na szczytach pędów w baldachogrona, kwitnienie żeniszka meksykańskiego trwa od wczesnego lata do pierwszych mrozów. Kwiaty są niebieskie, różowe lub białe.

Uprawia się głównie odmiany niskie 10-15 cm wysokości. Jest doskonałą rośliną do obsadzania rabat oraz skrzynek i pojemników na balkony i tarasy, a także na kwietniki dywanowe. Odmiany wyższe są często używane do wielokwiatowych bukiecików.

Uprawa żeniszka meksykańskiego: Roślina ta najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ciepłym i osłoniętym. Gleba do uprawy żeniszka meksykańskiego powinna być przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, żyzna i dostatecznie wilgotna.

Nasiona wysiewa się w drugiej połowie lutego do skrzynek w szklarni lub w mieszkaniu (temperatura 15-20st.C) w ziemię inspektową z dodatkiem ziemi liściowej, piasku i torfu.
Na l m2 ziemi wysiewa się 5-7 nasion. Gdy rośliny podrosną tak, że będzie widoczny pierwszy lub drugi liść, wówczas należy je przepikować w rozstawie 2×4 cm, a po trzech tygodniach ponownie przepikować do inspektów. Rozstawa żeniszka meksykańskiego dla inspektów to: 5×8 cm. Tak przygotowana rozsada da ładne, wyrównane rośliny, które sadzi się na miejsca stałe w drugiej połowie maja po ostatnich wiosennych przymrozkach, rozstawa żeniszka meksykańskiego powinna wynosić 10-15 x 15-20 cm.

Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.

Zobacz również: Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

zeniszek-meksykanski