Zimowanie roślin ozdobnych

Rośliny ogrodowe, które nie są w pełni mrozoodporne, na okres zimowy trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Stosuje się okrycia z agrowłóniny, słomy, stroiszu i materiałów ściółkowych. Niektóre gatunki trzeba całkowicie schować do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem. Oto, jak postępujemy z poszczególnymi grupami roślin.

Rośliny wieloletnie wrażliwe na mróz (pelargonia, werbena, fuksja) oraz części podziemne roślin niezimujących w gruncie (mieczyk, acidantera, tritonia, sparaksis, paciorecznik, galtonia, ornitogalum, dalia) przenosimy do chłodnych pomieszczeń, w których przezimują. Te pierwsze przed tym obcinamy, drugą grupę natomiast wsadzamy do wilgotnego torfu. Jeżeli zimujemy rośliny ozdobne z rodzaju cebulowych, które zimują w gruncie wystarczy im przykrycie suchymi liśćmi.

Okrycie bylin uprawianych w gruncie nie sprawia większych problemów, zadowalają się przewiewnym stroiszem, agrowłókniną, liścmi. Warto pomiędzy nimi również uzupełnić ściółkę. Bardziej narażone na mróz są byliny posadzone na skalniakach, nawet jeśli są to gatunki górskie. W tym wypadku stosujemy podobne okrycie.

Rośliny iglaste oraz krzewy liściaste zimozielone powinniśmy przed nadejściem mrozów podlać tak, aby w czasie gdy przymrozki odpuszczą miały stały dostęp do wody. Drugą ważną czynnością w przypadku tego rodzaju roślin jest ściółkowanie gleby korą, która zapobiegnie nadmiernemu przemarzaniu gleby oraz ograniczy parowanie wody.

Zimując rośliny ozdobne, zwłaszcza wrażliwe na mróz krzewy liściaste (np. hortensja, budleja) zabezpieczmy je poprzez obsypywanie ich kopczykami wysokości około 20 cm. Tak samo postępujemy z różami z gatunków o pokroju krzewiastym. W przypadku róż piennych kiedyś zazwyczaj się odginało się pień w kierunku czopa i przysypywało ziemią, ale myślę że wygodniejszym sposobem jest obwiązanie korony agrowłókniną zwracając szczególną uwagę na zabezpieczenie miejsca szczepienia. Do tego możemy pień obwiązać słomą i usypać kopczyk.

Trudnymi zimującymi roślinami ozdobnymi są róże pnące, które nie są łatwe w okrywaniu. Najlepiej zdjąć roślinę z miejsca, do którego są zaczepione, położyć ją na ziemi i przykryć gałązkami lub suchymi liśćmi. Jeśli nie ma takiej możliwości możemy jedynie ochronić podstawę pędów ziemią, liścmi itp.

Inne pnącza zadowalają się zazwyczaj samym przykryciem dolnych pędów.

Zimowanie roślin