Okrywanie roślin na zimę

Aby zabezpieczyć rośliny przed działaniem mrozu i wysuszających, mroźnych wiatrów, wrażliwe na mróz rośliny ogrodowe na okres zimowy okrywa się rozmaitymi materiałami, takimi jak stroisz, juta, agrowłóknina, a glebę wokół nich ściółkuje grubą warstwą kory. Warto jednak wiedzieć jak te osłony zakładać poprawnie i które są najlepsze dla poszczególnych grup roślin. Oto sprawdzone sposoby jak poprawnie wykonać okrywanie roślin na zimę.

Aby zapobiec przemarzaniu, wielu działkowców okrywa rośliny na zimę ściółkując glebę np. korą. Jest to jeden z najprostszych sposobów, ale nie zawsze skuteczny, gdyż warstwa kory powinna być dosyć gruba. Dobre będą również liście, najlepiej te, które zawierają dużo garbników (dębu, buka), muszą być zdrowe. Taką ściółką okrywamy rośliny na zimę już po nadejściu przymrozków, gdyż wcześniej mogły by gnić.

Podobnie to wygląda w przypadku kopczykowania. Wokół krzewu – drzewka usypujemy kopczyk (ziemia, kora), który nie dopuści do przemarzania korzeni oraz dolnych partii pędów. Najczęściej robimy tak w przypadku róż ale kopczykowanie to dobry sposób na okrywanie na zimę wielu innych roślin.

Równie popularną metodą okrywania roślin na zimę jest cieniowanie, czyli przykrywanie bylin gałązkami roślin iglastych. W ten sposób chronimy rośliny przed groźnym zimowym słońcem oraz przed mrozem (w dzień słońce silnie nagrzewa rośliny, a w nocy mróz bardzo mocno schładza, takie wahania temp. są dla roślin niebezpieczne).

Niewielkie drzewka i krzewy owijamy jutą lub agrowłókniną białą (2 – 3 warstwy, w zależności od mrozoodporności danego gatunku). Najczęściej ten rodzaj ochrony stosuje się przy piennych odmianach (np. pienna róża). Materiał taki nie nasiąka wodą przepuszcza światło oraz powietrze, nie nagrzewając się przy tym zbytnio.

Pnie wielu drzew również należy okrywać na zimę. Możemy to zrobić za pomocą zwykłej deski, tektury, słomianej lub trzcinowej maty. Zabezpieczamy dzięki temu rośliny przed mrozem oraz przed promieniami słońca, które często są sprawcami pękania kory na pniach. Warto też aby osłony nie sforsowały gryzonie i zające, które często w zimie obgryzają pnie młodych drzewek w sadzie.

Aby okryć rośliny przed mroźnymi wiatrami, szczególnie wschodnimi kontynentalnymi, tworzymy coś w rodzaju zapory, np. z kartonowego pudełka lub słomianej maty. Takie wiatry obniżają odczuwalną temperaturę aż o kilka stopni, dlatego jest to również ważny element ochrony.

Każdy gatunek wymaga osobnego podejścia do sprawy okrycia. Dlatego musimy sami się dowiedzieć, które partie rośliny mają tendencje do przemarzania. Czasem wystarczy zabezpieczenie korzeni, a czasem tylko pędów lub całej rośliny.

Wiele krzewów z elastycznymi pędami należy przed nałożeniem warstw ocieplających okręcić, czyli związać je sznurkiem tak, aby powstał swego rodzaju słupek. Dopiero teraz zakładamy matę słomianą lub agrowłókninę. Robimy tak np. z hortensjami ogrodowymi. Postępujemy tak również z trawami, również je związujemy, ale wykonujemy tylko dookoła kopiec z kory. Inne krzewy z długimi pędami można przygiąć do ziemi i przykryć liśćmi lub korą.

Innym zimowym problemem z jakim borykają się działkowcy jest ciężki śnieg, który osadza się na gałęziach i często je wyłamuje lub wygina. Cierpi na tym estetyka krzewów, szczególnie tych o pokroju kolumnowym. Co zatem można zrobić? Najlepiej otrząsać rośliny co jakiś czas, ale można także wokół krzewu rozstawić siatkę z dużymi oczkami (4-5cm), która podtrzyma opadające gałęzie.

Zimowe okrycia roślinhttps://porady.kwiaty-ogrody.pl/wp-admin/post.php?post=582&action=edit