Żurawka – wymagania i uprawa, odmiany i sadzonki

Żurawka ogrodowa (krwista, czerwona) to bylina z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), o dekoracyjnych, klapowanych lub karbowanych liściach, często atrakcyjnie wybarwionych. Pochodzi z USA i Meksyku.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: bylina dorastająca 40cm wysokości, w zależności od odmiany żurawki.
Pędy: kwiatostanowe osiągają 30-40cm długości, od dołu są ulistnione, z wierzchu bezlistne i lepkie. Tworzą zwartą kępę.
Liście: bardzo ozdobne, jajowate lub nerkowate, klapowane i ząbkowane. Utrzymują się przez cały sezon.
Kwiaty: drobne, bardzo liczne, dzwonkowate, ok. 1cm długości, koloru karminowo czerwonego, w wiechowatych kwiatostanach. Kwitnie V-VII w następnym roku po wysadzeniu.
Rozmnażanie: wegetatywnie i z nasion.

WYMAGANIA żurawki 
Uprawa żurawki wymaga stanowiska o glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. pod względem słońca żurawka wymaga miejsca słonecznego, dobrze znosi również lekkie zacienienie. Jeżeli chcemy aby nasza uprawa żurawki przetrwała zimę należy ją okryć.

ROZMNAŻANIEŻurawkę najlepiej rozmnażać z sadzonek. Sadzonki żurawki uzyskuje się uszczykując zewnętrzne liście wraz z kawałkiem kłącza i fragmentem systemu korzeniowego. W ten sposób uzyskujemy sadzonkę żurawki z własnym systemem korzeniowym. Zabieg wykonujemy wiosną.

ZASTOSOWANIE
Żurawka ozdobna jest przede wszystkim z liści, ciekawie przebarwiających się jesienią, co pozwala na tworzenie barwnych kompozycji przestrzennych. Sadzonki żurawki doskonale nadają się na rabaty i skalniaki oraz jako roślina obwódkowa lub do pojemników. Stosowana również jako roślina okrywowa i na kwiat cięty.

GATUNKI I ODMIANY żurawki
– ’Alba’: o kwiatach czysto białych.
– ’Splendens’: kwiaty karminowe z jaśniejszym dnem.
’Ring of Fire’: odmiana żurawki o pokroju rozłożystym. Dorasta do 25cm wysokości. Liście fioletowo bordowe. Odmiana zimująca. Doskonale nadaje się na rabaty, jako roślina obwódkowa oraz do nasadzeń w pojemnikach.

Gatunki botaniczne uprawiane w Polsce:

  • żurawka amerykańska (Heuchera americana L.)
  • żurawka drżączkowata (Heuchera brizoides Lemoine) – Opis gatunku
  • żurawka gładziutka (Heuchera glabella Torr. et Gray)
  • żurawka owłosiona (Heuchera villosa Michx.)
  • żurawka walcowata (Heuchera cylindrica Dougl.)

Żurawka amerykańska
Fot. Salvor Gissurardottir, własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.