Bielenie drzew owocowych – termin

W drugiej połowie zimy słońce może już dość mocno grzać w ciągu dnia. Tymczasem w ciągu nocy występują silne mrozy. To powoduje, że pnie drzew owocowych są narażone na duże zmiany temperatury, w wyniku których często dochodzi do pękania kory. Możemy się przed tym uchronić jeśli wykonamy bielenie drzew. Pamiętajmy jednak aby wybrać odpowiedni termin bielenia drzew owocowych.

Jak wiadomo z lekcji fizyki, kolor biały lepiej odbija światło. Dzięki temu kora na pniu pomalowanym na biało mniej się nagrzewa i w efekcie unikamy ran zgorzelinowych. Pnie bielimy za pomocą pędzla lub opryskiwacza. Używamy do tego wapna gaszonego (2kg na 10l) z dodatkiem gliny, klajstru z mąki, krowieńca lub emulsji (10%). Samo wapno byłoby łatwo zmyte przez opady. Możemy również skorzystać z gotowych produktów.

Termin bielenia drzew owocowych najczęściej przypada na drugą połowę grudnia, gdyż z reguły styczeń jest bardziej mroźny, a rany powstają w lutym. Późniejsze bielenie mija się z celem. Jeżeli bielenie wykonaliśmy w grudniu, a później wystąpiły silne opady deszczu i wapno zostało zmyte, zabieg trzeba powtórzyć.

Uwaga: bielenie ma na celu ochronę przed ranami zgorzelinowymi i pęknięciami, a nie niszczenie szkodników znajdujących się pod korą!

Bielenie drzew owocowych