Jak i kiedy przycinać maliny?

Krzewy malin spotkać można na całym obszarze Europy i Azji. W Polsce występuje powszechnie rosnąc dziko ale jest również powszechnie uprawiana, ze względu na aromatyczne, zdrowe i bardzo smaczne owoce. Jest to roślina wieloletnia, pokryta gęsto kolcami i dorastająca do 2 metrów wysokości. W naturze można ją spotkać w lasach, zaroślach czy na zrębach, dobrze sobie radzi rosnąc nawet na ponad 2 tysiącach metrów.

Jednak jest to przede wszystkim roślina uprawna a znana jest i uprawiana w Polsce od średniowiecza. Dostępnych w sprzedaży jest wiele je odmian. Owoce są niezwykle aromatyczne, smaczne i można je spożywać o razu lub przetwarzać. Nadają się i do mrożenia i na przetwory: soki, dżemy, konfitury czy nalewki. Jest bogatym źródłem wielu witamin, zwłaszcza witaminy C, dlatego jest nieocenionym środkiem leczniczym wspierającym leczenie przeziębień.

Dlaczego maliny należy przycinać

Jest kilka powodów, dlaczego maliny należy a wręcz trzeba przycinać. Przede wszystkim powoduje to znacząco zwiększenie owocowania i pozwala na zdrowy rozwój krzewów. I jeśli mamy cieszyć się obfitymi plonami krzewy malinowe trzeba podciąć choć raz w ciągu roku. Podcinanie jest również zabiegiem ratującym maliny przed niezwykle groźną chorobą, której często padają ofiarą, a mianowicie obumieranie pędów. Jeśli nie podetniemy malin może to skutkować również zahamowaniem wzrostu rośliny.

Sadzimy maliny

 Niezależnie od tego czy do ogrodu wybierzemy maliny letnie czy też odmiany jesienne zawsze należy pamiętać o przycięciu ich jeszcze przed kwitnieniem.  W drugim roku po posadzeniu należy wyodrębnić około 10 najmocniejszych pędów i powinny one zostać podwiązane. Wspomoże to obfitość plonów. Malina to dość wymagający krzew, dlatego trzeba ją umiejętnie i z oddaniem pielęgnować. Jednym ze sposobów jej pielęgnacji jest właśnie przycinanie, które powinno się stosować nawet kilka razy w roku.

Przycinanie malin letnich

Odmiany malin, które owocują latem to te krzewy, które zostały posadzone w roku poprzednim i wtedy wiosną, zaraz po ustąpieniu mrozów zaczynają kwitnąć. Maliny letnie przyciąć należy zaraz po ostatnim zbiorze, czyli już jesienią. Rośliny przycinać należy nisko, niewiele powyżej wysokości gruntu. Gdy zaczną wypuszczać nowe pędy pamiętać należy o wiązaniu ich drutem. Ich wierzchołki należy ściąć przed zimą. I choć maliny są roślinami wieloletnimi to po opływie dwóch lat lepiej jest sadzić nowe pędy, zapewni to dużo bardziej obfite plonowanie.

 Przycinanie malin jesiennych

Są odmiany malin, które można sadzić zaraz po ustąpieniu przymrozków. I co zaskakujące już jesienią wydadzą owoce. Te odmiany należy przycinać zimą i również króciutko nad powierzchnią ziemi. Jeśli maliny nie zostaną przycięte, kolejne plony będą już bardzo mizerne a w konsekwencji dojdzie do obumarcia krzewów. Warto jest mieć w swoim ogrodzie obie odmiany.

Jeśli będziemy stosować się do tych dosłownie kilku zasad krzewy malin odwdzięczą się nam mnogością pysznych, pachnących i niezwykle zdrowych owoców.