Kiedy sadzić drzewka owocowe – wiosną czy jesienią?

Kiedy sadzić drzewka owocowe to jedna z ważniejszych kwestii przy hodowaniu owoców w swoim ogrodzie. Toteż warto jest zapoznać się z możliwościami terminów sadzenia drzew owocowych, ponieważ wcale nie jest wszystko jedno kiedy to zrobimy. Dowiedz się jaki termin daje gwarancje sukcesu, że drzewko owocowe się przyjmie na nowym miejscu. Przeczytaj jak prawidłowo posadzić drzewko owocowe jesienią, a jak to zrobić wiosną.

To kiedy sadzić drzewka owocowe jest niezwykle istotne ponieważ od terminu sadzenia zależy cały późniejszy wzrost drzewka i obfitość jego plonów. W sadownictwie wyróżnia się przede wszystkim dwa, najważniejsze terminy sadzenia drzewek owocowych – termin wiosenny i termin jesienny. Przy czym specjaliści polecają bardziej termin jesienny. Jeżeli już rozwiążemy problem kiedy sadzić drzewka owocowe powstaje kolejne pytanie a mianowicie, jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe. Jednak zanim przejdziemy do sadzenia, najpierw należy dokładnie rozważyć czy bardziej opłaca nam się sadzić drzewka owocowe wiosną czy jesienią.

Kiedy sadzić drzewka owocowe - wiosną czy jesienią
Kiedy sadzić drzewka owocowe – wiosną czy jesienią?

Kiedy sadzić drzewka owocowe jesienią
Termin jesiennego sadzenia jest preferowany przez większość sadowników ponieważ daje lepsze rezultaty. Praktycznie drzewka owocowe można sadzić w tym terminie od października do pierwszych przymrozków. W temperaturze do 4ºC drzewko owocowe może jeszcze regenerować swój system korzeniowy, poniżej tej temperatury wszelka aktywność przechodzi w stan spoczynku. Dlatego z momentem zamarznięcia gleby należy zaprzestać sadzenia drzewek owocowych. Jesienny termin sadzenia drzewek owocowych umożliwia roślinie niemal pełną regenerację systemu korzeniowego, za czym idzie lepsze przygotowanie się do nowego sezonu wegetacyjnego na wiosnę. Dzięki temu, że posadzimy drzewko owocowe jesienią, wiosną będzie ono już zadomowione na swoim nowym miejscu, co pozwoli jemu w pełni się rozwinąć i może nawet wyda już pierwsze owoce.

Pamiętajmy także iż wraz z tym kiedy sadzić drzewka owocowe związany jest ściśle sposób sadzenia. Drzewka owocowe sadzone jesienią powinny zostać posadzone z kopczykiem. To znaczy, że gdy już posadzimy drzewko owocowe, dobrze udeptamy ziemię na około niego i je podlejemy musimy usypać wokół nasady jego pnia kopczyk z ziemi. Nie musi być on duży wystarczą jakieś 2 lub 3 łopaty ziemi u podstawy drzewka owocowego. Ochroni to bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Na wiosnę, gdy już miną przymrozki możemy kopczyk rozgrabić.

Kiedy sadzić drzewka owocowe wiosną
Wiosenny termin sadzenia często uważany jest za lepszy ponieważ sadząc drzewko owocowe wiosną ma ono więcej czasu żeby się przygotować do zimy. Niestety jest to mylne założenie, ponieważ dla drzewka owocowego liczy się przede wszystkim to jak dobrze przygotuje się do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego po przesadzeniu. I w tym momencie wiosenny termin sadzenia drzewek owocowych daje mu mniej czasu od jesiennego.

Pamiętajmy, że sadząc drzewka owocowe wiosną musimy to zrobić jak najwcześniej, jeszcze przed ruszeniem pąków. Cały sekret polega na tym, że drzewko owocowe musi być przesadzone w momencie uśpienia. Wtedy są największe szanse, że drzewko się przyjmie. Prawidłowo posadzone drzewko owocowe w terminie wiosennym powinno być mocno przycięte. Ograniczy to jego potrzebę na pobieranie wody i składników mineralnych z gleby, a co za tym idzie odciąży to system korzeniowy, który został osłabiony poprzez przycięcie korzeni i zmianę miejsca. Innymi słowy przycinając koronę drzewka przywracamy równowagę pomiędzy jego częścią nadziemną a podziemną.

Pamiętajmy też, że termin wiosenny jest lepszy w jednym od terminu jesiennego. Te gatunki drzewek owocowych, które są wrażliwe na mróz np. czereśnia, brzoskwinia czy wiśnia lepiej jest sadzić właśnie w terminie wiosennym ze względu na zbyt duże ryzyko przemarznięcia w momencie sadzenia ich w terminie jesiennym.