Azalia – uprawa, pielęgnacja, choroby, kwiat

Należy do rodziny wrzosowatych. Jedna z bardziej kłopotliwych roślin dla botaników – rhododendron. Botanicy mają niemały problem z podziałem tych krzewów, z racji tego, że różne odmiany są bardzo do siebie podobne, a hodowcy ciągle otrzymują nowe. Azalie w przeciwieństwie do różaneczników, które są krzewami zimozielonymi, zrzucają liście przed nadejściem zimy.
Chociaż nie można się tym, aż tak bardzo sugerować, gdyż istnieją także azalie japońskie, które tak jak różaneczniki mają zimozielone liście.

Azalie są jednymi z najpiękniej kwitnących roślin, które można bez problemu uprawiać w naszych warunkach klimatycznych.
Kwitną bardzo obficie, krótko przed rozwinięciem się liści, na przełomie maja i czerwca.
Kwiaty azalii są bardzo różne, od małych i licznych, po duże i pofałdowane. Lecz nie tylko kwiatostan jest tutaj ozdobą.
Liście są także ozdobą azalii – jesienią ślicznie się przebarwiają na karminowo i pomarańczowo. Krzewy osiągają wysokość od kilkudziesięciu centrymetrów do nawet 3 metrów.

WYMAGANIA
W uprawie azalie w przeciwieństwie do różaneczników mogą rosnąć w miejscach nasłonecznionych i odsłoniętych od wiatru. Możemy je sadzić cały sezon, ponieważ sprzedawane są w pojemnikach. Podłoże do uprawy azalii musi być kwaśne (pH 4-5), przepuszczalne, lekkie i z dodatkiem próchnicy i nieco wilgotne. Pielęgnując azalię pamiętajmy aby obszar wokół krzewu powinniśmy wyściółkować korą, która dodatkowo będzie zakwaszać podłoże. Klimat najlepszy wilgotny, ale nie jest to koniecznością.
Wiosną podczas pielęgnacji azalii wycinamy suche i zmarznięte pędy oraz wykonujemy drobne cięcia pobudzające pędy do rozrostu, czyli przycinamy górne części pędów na długość kliku-kilkunastu cm. Co kilka lat warto odmłodzić krzew, solidnie przycinając pędy, zostawiając tylko klikucentrymetrowy rdzeń (głowną część krzewu).

W uprawie azalie nawozimy nawozami do rhododendronów lub do roślin wrzosowatych. Można je zakupić w postaci granulatu lub płynu. Jeśli chcemy zastosować nawóz organiczny to zalecam gnojowicę co 2 – 3 tygodnie.
Przy pielęgnacji azalii bardzo ważna jest woda. Rośliny podlewamy dość często i obficie, szczególnie w czasie kwitnienia i zaraz przed nastaniem zimy.
Po kwitnieniu warto wyłamywać kwiatostany, aby roslina nie traciła sił na zawiązanie nasion. Gleby pod rośliną nie przekopujemy z uwagi na płytki system korzeniowy.

ROZMNAŻANIE
Najprostszym sposobem są odkłady. W celu zrobienia odkładów, odginamy gałązkę Azali i wsadzamy około w połowie długości do ziemi (warto uszkodzić korę w tym miejscu). Zabieg wykonujemy wiosną, na przyszły rok delikatnie wykopujemy gotowy odkład.

ODMIANY
Canon’s Double’ – żółto-różowy kwitnie VI, wysokość 1,3m
’Fasching’ – pomarańczowy kwitnie V-VI, wysokość 1,5m
’Firebal’ – ciemnoczerwony wysokość 1,5m
’Frey’ – łososiowy kwitnie V, wysokość 1,5m
’Giblartar’ – pomarańczowy kwitnie V-VI, wysokość 1m
’Glowing Embers’ – pomarańczowo-zółty, wysokość 1,5m
’Gold Dust’ – żółty wysokosc 1,5m
’Golden Flare’ – żółto-pomarańczowy kwitnie V, wysokość 1,5m
’Golden Sunset’ kwiaty azalii są żółte, kwitnie V-VI, wysokość 1m
’Homebush’ – różowy kwitnie VI, wysokość 1,3m
’Hotspur Red’ – pomarańczowo-czerwony wysokość 1,5m
’Il Tasso’ – różowy wysokość 1,5m
’Irene Koster’ – jasnoróżowy wysokość 1,5m
’Juanita’ – ciemnoróżowy kwitnie V-VI, wysokość 1,5m
’Kilian’ – różowy V-VI 1,3m
’Magnifica’ kwiaty azalii są białe, wysokość 1,5m
’Narcisflora’ – żółty kwitnie V, wysokość 1,5m
’Parkfeur’ – czerwony kwitnie VI, wysokość 2m
’Pink Delight’ – różowy kwitnie V-VI, wysokość 1,7m
’Sarina’ – różowo-pomarańczowy kwitnie V-VI, wysokość 1,5m
’Silver Slipper’ – biało-złoty kwitnie V-VI, wysokość 1,5m
’Sylphides’ – biało-różowy kwitnie VI, wysokość 2,5m
’Umpqua Queen’ – żółty kwitnie V, wysokość 1,5m
’White throat’ – biały kwitnie V, wysokość 1,5m

CHOROBY I SZKODNIKI
Większość chorób azalii ma podłoże grzybowe. Rośliny mogą być porażane przez mączniaka prawdziwego, fytoftorozę, zarazę wierzchołkową pędów. Choroby azalii mogą być także wywoływane przez szkodniki takie jak mączlik różanecznikowy oraz kibitnik azaliaczek.

azalia Parkfeuer