Forsycja – cięcie, uprawa, odmiany

Forsycja jest krzewem należącym do rodziny oliwkowatych. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej oraz w Europie na Półwyspie Bałkańskim. W Polsce możemy spotkać w uprawie najczęściej forsycję pośrednią (Forsythia intermedia) oraz forsycję zwisłą (Forsythia suspensa). Kwitnie wczesną wiosną, całe pędy obsypane są jasnożółtymi kwiatami.

Forsycje tworzą atrakcyjne dosyć rozłożyste krzewy dorastające do 2-3m wysokości z rospostartymi i zwisającymi gałęziami.
Kwiaty żółte pojawiają się przed rozwojem liści, kwitnie IV-V, rośliny dobrze znoszą wiosenne przymrozki.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Do uprawy forsycji najbardziej nadaje się gleba dosyć żyzna, świeża, dostatecznie wilgotna, raczej piaszczysta i luźna z niezbyt wysoką zawartością wapnia. Źle znoszą gleby zimne, podmokłe i zadarnione. Najlepiej do uprawy forsycji nadają się stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Bardzo ważne jest cięcie forsycji, które ma wpływ na zagęszczenie krzewu i obfite kwitnienie. Zabieg cięcia forsycji należy wykonywać po kwitnieniu ponieważ forsycja kwitnie na tegorocznych przyrostach. Nie należy też przycinać do samej ziemi całego krzewu, tylko najstarsze pędy należy przyciąć ok. 10 cm nad ziemią, resztę pędów przycinamy na taką wysokość na jaką chcemy żeby nasza forsycja rosła.
Forsycja jest jednym z najpiękniejszych krzewów ozdobnych ze względu na bardzo wczesne i obfite kwitnienie. Znajduje wszechstronne zastosowanie w nasadzeniach miejskich i osiedlowych oraz w parkach i ogrodach. Szczególnie atrakcyjnie rośliny prezentują się posadzone w grupach. Ich kwitnące gałązki można ścinać i wykorzystywać do dekoracji wnętrz.

ROZMNAŻANIE
Rozmnaża się w szkółkach wyłącznie wegetatywnie, przez sadzonki zielne i zdrewniałe. Aby uzyskać obfite kwitnienie należy przycinać po przekwitnięciu krzewów.

GATUNKI I ODMIANY
Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) – krzew dorastający 3m wysokości. Pędy nagie z brodawkowatymi naroślami, w środku puste. Gałęzie pokładają się i często zakorzeniają. Długopędy oliwkowożółte, liście wąsko jajowate, na długopędach. Kwiaty żółtawe, obupłciowe, zebrane po 2-3 w pęczkach, ukazują się wczesną wiosną przed rozwojem liści (III-IV).
’Goldzauber’ – ta odmiana forsycji to szeroki krzew, o średniej sile wzrostu, dorasta 2-3m wysokości. Pędy początkowo wyprostowane z czasem przewisają na wierzchołkach. Kwitnie bardzo obficie dużymi, ciemnożółtymi kwiatami.
'Spring Glory’ – opis i zdjęcia tej odmiany forsycji
’Primulina’ – opis i zdjęcia 
'Lynwood’ – opis i zdjęcia odmiany

Forsycja europejska (Forsythia europaea) – jest jedynym gatunkiem europejskim, pochodzi z Bałkanów, bardzo rzadko spotykana w uprawie.
Forsycja koreańska(Forsythia opata Nakai) – kwitnie bardzo wcześnie, kwiaty jasnożółte.
Forsycja zwisła (Forsythia suspensa)- dorasta 2-3m wysokości. Charakteryzuje się długimi, zwisającymi gałązkami. Kwiaty żółte, z czterema płatkami zrośniętymi u nasady w rurkę. Najlepiej czuje się na glebach piaszczysto-gliniastych, na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych.
Forsycja zielona (Forsythia viridissima) – niski, karłowy krzew o wysokości do 0,5 m. Zwiastun wiosny. Pędy zielone, dość gęsto rozmieszczone. Liście zielone, drobne, wąskie, jesienią przebarwiające się na jasnobrązowy kolor. Największą ozdobą tej rośliny są żółte kwiaty, rozmieszczone gęsto wzdłuż zeszłorocznych pędów. Kwitnie do III do IV, przed rozwojem liści. Wymaga gleb przepuszczalnych, umiarkowanie żyznych. Lubi podłoża umiarkowanie wilgotne. Krzew odporny na mróz. Doskonale nadaje się do sadzenia jako roślina okrywowa, w grupach po kilka sztuk. Odmiany forsycji tego gatunku mogą być również sadzone do pojemników.

Zobacz również: Forsycja 'Maluch’ – opis i zdjęcia

CHOROBY I SZKODNIKI
Czasami może być porażana przez mączniaka, liście są wówczas pokryte białym, mączystym nalotem.