Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest bardzo chętnie uprawianym krzewem ozdobnym. Jej kuliste kwiatostany zdobią ogrodowe rabaty od czerwca aż do jesieni. Kwiaty najczęściej są białe, niebieskie, różowe bądź czerwone. Co ciekawe, na kolor kwiatów hortensji możemy wpływać regulując pH gleby.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski? Hortensja zabarwia się na niebiesko w kwaśnym podłożu, odpowiadają za to jony glinu, które dopiero w kwaśnej glebie ulegają uwolnieniu i są przyswajane przez roślinę.

Roślinę podlewamy siarczanem glinu lub ałunem potasowo – glinowym w stężeniu 2%. Pamiętajmy o zapewnieniu kwaśnego podłoża pH 5 – 5,5. Możemy także zastosować gotowe nawozy zawierające glin, np. „Agrecol – HORTENSJA niebieska – nawóz barwiący do hortensji”, „Intermag – Hortensja niebieska.

W takim razie jak zmienić kolor kwiatów hortensji na czerwony lub różowy? Otóż trzeba podwyższyć odczyn gleby. W tym celu można zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści – liście stają się jasne, żółtawe, z czasem będą zasychać i opadać.

Hortensja ogrodowa Hortensja ogrodowa