Jałowiec łuskowaty – uprawa i odmiany

Te długowieczne rośliny należące do rodziny cyprysowatych, rosną w warunkach naturalnych na całym obszarze półkuli północnej. Wśród dostępnych gatunków i setek odmian tych mało wymagających, odpornych na mróz, zimozielonych drzew i krzewów o bardzo różnorodnych pokrojach i formach barwnych, znajdziemy jałowce nadające się do sadzenia zarówno w ogrodach jak i pojemnikach na tarasach oraz balkonach.

Wysokość roślin w zależności od odmiany szacuje się między 40cm a 1m, średnica w przypadku odmian płożących sięga blisko 2,5m. Gałązki są grube, zielone choć w przypadku wielu odmian jałowca łuskowatego zazwyczaj wyróżniają się srebrzysto-niebieskim wybarwieniem igieł, najbardziej intensywnym wśród jałowców.
Liście wyłącznie igiełkowate, długości 4-5mm, gęste, po 3 w okółkach. Suche obumarłe liście pozostają długo na roślinach.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa jałowca łuskowatego we wszystkich swych odmianach jest niewymagająca. Roślina jest odporna na warunki klimatyczne panujące w Polsce. Do uprawy jałowca łuskowatego najbardziej nadają się stanowiska ciepłe, nasłonecznione, bez szczególnych wskazań glebowych. Polecane są do dużych i małych ogrodów, ogrodów skalnych oraz jako rośliny okrywowe. Doskonale sprawdzają się na zboczach, jako wzmocnienie skarp i brzegów zbiorników wodnych.

ROZMNAŻANIE
Przez sadzonkowanie

ODMIANY
’Blue Carpet’ odmiana jałowca łuskowatego nisko rozesłana, o płożących, silnie rozrastających się gałęziach, tworzących pokrywę kamieni lub gleby. Osiąga wys. 0,5m.Igły ma szpilkowate, niebieskie, po 3 w okółku, dł. do 4mm. Szyszko-jagody purpurowoczarne, elipsoidalne, średnicy 6-8 mm, dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu. Charakteryzuje się szczególną odpornością na niskie temperatury i choroby. Preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska. Dobrze rośnie zarówno na glebach kwaśnych i lekko kwaśnych. Może być sadzony pojedynczo lub w grupach, wtedy tworzy efektowny, niebieski dywan. Wskazany przy umacnianiu skarp i brzegów zbiorników wodnych. Odmiana jałowca o szerokim zastosowaniu w zieleni przydomowej, a także w zieleniach miejskich i osiedlowych.
’Blue Star’ – odmiana nisko rozesłana, o wydłużonych gałęziach. Osiąga wys. 1m, przy czym przyrost roczny jest niewielki. Igły szpilkowate, stalowoniebieskie, po 3 w okółku, długości do 4mm. Szyszkojagody purpurowoczarne, elipsoidalne, średnicy 6-8 mm, dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu. Odporny na choroby i niskie temperatury Wymaga słonecznych, ciepłych stanowisk.
’Holger’ odmiana jałowca łuskowatego ta rośnie płożąco, krzaczasto z gęstym środkiem i odrastającymi pędami na zewnątrz, lekko zwisającymi na końcach. Charakteryzuję się szczególnym ubarwieniem w okresie wiosenno-letnim, kiedy dorosłe, stalowo-niebieskie pędy, poprzeplatane są młodymi pędami o złotym zabarwieniu, nadając jakby dwukolorowy format. Przyrost roczny niewielki- 10 letnie rośliny osiągają wys. 40cm i średnicę 1m. Odmiana niewybredna na warunki glebowe i klimatyczne.
’Meyeri’ – gęsty krzew dorastający do 3m wys. i 1,5 – 2m szer.. Pokrój jajowaty, gałęzie krótkie, wzniesione, igły ostro zakończone, silnie kłujące szaro-niebieskie. Odmiana odporna warunki klimatyczne i siedliskowe. czasami bywa porażona przez szkodniki ssące, dlatego potrzebna jest wtedy interwencja środkami owadobójczymi, przędziorkobójczymi.
’Blue Spider’ – odmiana rosnąca wolniej, podobna do 'Blue Carpet’. Posiada intensywnie stalowo -niebieski kolor. W okresie zimy trochę blednie zmieniając na lekko fioletowy, ciemniejący w trakcie srogich zim. Rośnie do szerokości ok. 1,5 metra przy różnej wysokości ok. 80cm. Jałowiec ten można zastosować do wielu kompozycji a w szczególności w miejsca o trudnych warunkach bytowych, jest odporny na warunki atmosferyczne.
’Dream Joy’ – karłowa odmiana jałowca łuskowatego o spłaszczonym, zwartym pokroju. Pędy bardzo delikatne,igły koloru szaroniebieskiego, a w czasie wzrostu jasnożółte. Budowa gęsta, zwarta. Dziesięcioletnia roślina osiąga 40cm wysokości.
’Golden Flame’ – odmiana posiadająca pędy bez chlorofilu, charakteryzuje się kremowo-żółtymi gałązkami. Rośnie do ok. 1,5m nie marznie w zimie.
’Hunnetorp’ – odmiana płożąca, przypominająca jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet’. Posiada niebieski, lekko zielonkawy kolor igieł. Rozrasta się na szerokość prawie 2-2,5m. Jest całkowicie odporny na warunki klimatyczne i siedliskowe.

CHOROBY I SZKODNIKI
Jałowce są podatne na choroby grzybowe, często są atakowane przez mszyce.

'Blue Star'

Fot. KENPEI, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.