Jaśminowiec wonny – cięcie, uprawa, odmiany

Jaśminowiec wonny jest gatunkiem krzewu należącym do rodzaju jaśminowiec i rodziny hortensjowatych. Naturalnie występuje w południowej i południowo-wschodniej Europie oraz na obszarach Armenii i Kaukazu. W Polsce jest krzewem uprawnym. Trudno dokładnie ustalić zasięg geograficzny, ponieważ gatunek ten był uprawiany już w czasach starożytnych.

Jaśminowiec jest szerokim, dość silnie rosnącym krzewem osiągającym do 3m wysokości (roczny przyrost ok. 30cm), ma sztywne, wyprostowane pędy oraz przewieszające się starsze gałęzie. Młode pędy są nagie lub słabo owłosione natomiast 2-lenie pokryte są ciemnobrązową, pękającą korowiną.
Liście pojedyncze, stosunkowo długie 4-8cm, kształt eliptyczny, zaostrzone, drobno ząbkowane (6-11 drobnych par ząbków z każdej strony), od spodniej strony owłosione na nerwach.
Kwiaty pojawiają się w końcu V zwykle bardzo obficie (zebrane po 5-9 w gronach). Dość duże, biało kremowe o silnym i przyjemnym zapachu. Kielich, szyjka słupka i szypułka kwiatowa są nagie.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa jaśminu jest łatwa. Nie ma wysokich wymagań w stosunku do gleby. Do uprawy jaśminowca należy wybierać stanowiska dostatecznie wilgotne, nasłonecznione do pół cienistych. Jest wytrzymały na mrozy i dobrze znosi warunki miejskie. Cięcie jaśminowców wykonujemy co 3-4 albo nawet co 5 lat. Należy wtedy równo przyciąć wszystkie pędy o 2/3 długości. Zabieg cięcia jaśminowców wykonujemy zaraz po kwitnieniu. Zabieg cięcia jaśminowców wykonuje się tak rzadko ponieważ krzew ten musi się mocno rozrosnąć aby bujnie kwitnąć.

Dawniej był powszechnie stosowany w parkach i do zakrzewiania cmentarzy. W XIXw został zastąpiony przez jaśminowce amerykańskie, azjatyckie i liczne odmiany i mieszańce. Obecnie polecany jest głównie do parków i zieleni osiedlowej. Jest bardzo ceniony ze względu na silny zapach kwiatów. Zalecany na pojedyncze nasadzenia lub w niewielkich grupach oraz na formowane żywopłoty.

ROZMNAZANIE
Przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane latem.

GATUNKI I ODMIANY
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius L.)
’Aureus’ – ta odmiana jaśminowca to sztywno wyprostowany krzew dorastający do 2m wysokości, o intensywnie żółtym zabarwieniu liści na jesieni. Kwiaty duże (średnica o k3-4cm), śnieżno-białe, pojedyncze z żółtym środkiem i mnóstwem pręcików, o silnym zapachu, pojawiają się VI-VII . Odmiana ta jest jedną z oryginalniejszych odmian jaśminowców. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych na glebach żyznych, bogatych w wapń. Jest rośliną wieloletnią, łatwą w uprawie i odporną na niskie temperatury. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, małych parków oraz na kwitnące żywopłoty. Więcej…
’Minnesota Snowflake’ – ta odmiana jaśminowca jest krzewem o oryginalnym kształcie kwiatów- białe płatki kwiatu są różnej wielkości i układają się w różnych kierunkach. Dorasta do 2m wysokości, liście jajowate, ziemnozielone, zaostrzone. Kwiaty białe, pełne, zebrane po kilka obok siebie, intensywnie pachnące, pojawiają się VI-VII.
’Snowbelle’ – krzew dorastający do 2m wysokości. Liście ciemnozielone, opadają na zimę. Kwiaty białe, pełne, lekko pachnące, zebrane w grona, pojawiają się w końcu VI. Lubi stanowiska nasłonecznione z glebą żyzną. Jest cenną odmianą polecaną do każdego rodzaju ogrodu.
’Variegatus’ – krzew dość silnie rosnący, osiągający 2m wysokości. Liście ciemnozielone z szeroką białą obwódka. Kwiaty tej odmiany jaśminowca są kremowobiałe, pachnące, pojawiają się V-VI. Mało wymagający względem gleby i wytrzymały na mrozy.
Jaśminowiec Lemoine’a (Philadelphus x lemoinei Lem.) – ze względu na pokrój oraz sposób kwitnienia doskonale nadaje się na niskie, nieformowane żywopłoty.
Jaśminowiec owłosiony (Philadelphus pubescens Loisel.)
Jaśminowiec wielokwiatowy (Philadelphus grandiflorus Willd.)
Jaśminowiec japoński (Philadelphus satsumanus)
Jaśminowiec panieński (Philadelphus virginalis) – krzew dorastający 40-60cm wysokości, liście szerokojajowate, szorstkie, zielone. Kwiaty białe, pachnące, pełne w niewielkich gronach. Lubi gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz stanowiska słoneczne lub półcieniste. Doskonale nadaje się do każdego typu ogrodu, zarówno do nasadzeń pojedynczych jak i grupowych a także na naturalne, nieformowane żywopłoty.

CHOROBY I SZKODNIKI
Problemem moą być wszędobylskie mszyce.

Jaśminowiec wonny

Fot. Malte , publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.