Karagana – gatunki i uprawa
Krzewy lub nieduże drzewa. Znamy 80 odmian występujących od południowo wschodniej Europy po północne Chiny, głównie w środkowej Azji, w rejonach suchych często na terenach zasolonych.
Liście – parzysto, pierzastozłożone z 4 do 20 całobrzegich listków, na krótkopędach, gęsto skupione. Osie liści trwałe i cierniste.
Kwiaty – na krótkopędach pojedyncze lub po kilka w wiązkach. Motylkowe koloru żółtego.
Owoce – zwykle wąskocylindryczne nieduże, twarde strąki.
WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
W uprawie karagana ma minimalne wymagania glebowe. Krzew odpowiedni na gleby suche, piaszczyste, wapienne. Do uprawy karagany odpowiednie są miejsca w pełni nasłonecznione, ponieważ krzew jest bardzo odporny na susze. Gatunek karagany wykorzystywany jest do rekultywacji terenów poprzemysłowych. Pomagają uwalniać skarpy, jako krzewy glebochronne. Krzewy miododajne – obficie kwitnące, żółte kwiaty zwabiają pszczoły
ROZMNAŻANIE
Wysiew nasion wczesną wiosną, przez szczepienie.
GATUNKI I ODMIANY
Karagana syberyjska (Caragane arborescens) – wysoki krzew tworzy gęste kępy. Osiada od 5 do 7 m wysokości. Gałęzie sztywne wyprostowane. Na pędach liczne krótkopędy, dość grube. Długopędy zielone sztywne z łuszczącą się korą. Listki zwykle eliptyczne zebrane od 6 do 16 na osi. Kwiaty żółte, zebrane w pęczki po 1-4. Wsytępuje we wschodniej Azji – Syberii i Mandżurii.
– ‘Pendula’– odmiana zwisająca. Małe drzewko ze zwisającymi pędami.
– ‘Lorbergii’ – odmiana Lorberga. Luźne szerokie krzewy o cienkich gałązkach. Listki bardzo wąskie. Kwiaty żółte.
– ‘Walker’ – mieszaniec obu poprzednich. Więcej: odmiana ‘Walker’ – opis i zdjęcia
Karagana podolska (Caragana frutex) – ten gatunek karagany to gęsty krzew do 1,5m wysokości. Liście złożone z 4 wąskich listków. Kwiaty po 1 do 3 w parze dosć duże. Owoce nieco spłaszczone. Występuje od południowo wschodniej Europy po Mongolię, na stepach. Odmiana stosowana na żywopłoty.
Karagana pomarańczowa (Caragana aurantiaca) – niski szeroki krzew do 1 m wysokości o cienkich łukowato zwisających gałązkach. Liście gęsto ułożone o bardzo krótkiej osi. Kwiaty pojedyncze, żółte z pomarańczową plamą w nasady żagielka. Owocem jest strąk. Roślina występuje w Afganistanie, Turkmenistanie i południowo wschodniej Syberii.
CHOROBY I SZKODNIKI
Zazwyczaj brak.
Więcej informacji: Karagana syberyjska (Caragana arborescens)
Fot. Jonathan Teller-Elsberg, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.