Krzewuszka – rozmnażanie, odmiany, pielęgnacja

Krzewuszka jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny przewiertniowatych. Znanych jest kilkanaście odmian tej uroczej, długowiecznej rośliny oraz około dwustu krzyżówek. Naturalnie występuje w Azji, głównie w Chinach, Japonii i Mandżurii. Jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów w naszych ogrodach, a najbardziej popularna jest krzewuszka cudowna.

Efektowne krzewy o wyprostowanym pokroju, bywają o przewieszających się pędach, dorastające od 0,5m do 3m wysokości. Niektóre powtarzają kwitnienie do jesieni.
Liście dosyć długie od 5 do 15cm., piłkowane, naprzeciwległe, opadające na zimę.
Kwiaty są obupłciowe, duże (2-4cm długości), pięciokrotne, wyrastają pojedynczo lub zebrane w niewielkie wiechy w kątach liści. Korony kwiatów przyjmują różne kształty – rurkowate, cylindryczne lub dzwonkowate. Kwiaty mają kolory od białego poprzez żółtokremowe i różowe po czerwone i purpurowe.
Owoc to grubościenna torebka, wydłużona, pękająca. Nasiona drobne, liczne, często oskrzydlone.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Najlepiej pielęgnuje się krzewuszki na miejscach osłoniętych od wiatru, słonecznych lub półcienistych na żyznych, świeżych i umiarkowanie wilgotnych glebach.
W naszych warunkach przymarzają, dlatego podczas jesiennej pielęgnacji krzewuszek należy dobrze je okrywać. Na szczęście w razie przemarznięcia, wiosną szybko odrastają.

Odmiany krzewuszek doskonale nadają się zarówno do ogrodów jak i parków oraz zieleni publicznej, do sadzenia pojedynczo lub w grupach, w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych. Odmiany krzewuszek o niewielkich rozmiarach sprawdzają się w małych ogrodach.

ROZMNAŻANIE
Najlepiej rozmnażać krzewuszki przez sadzonki, które można pobierać latem i jesienią. Inne metody rozmnażania krzewuszek nie przynoszą dobrych efektów.

GATUNKI I ODMIANY
Krzewuszka cudowna (Weigela florida) – gatunek atrakcyjny w okresie kwitnienia (VI-VII). Nadaje się do dużych ogrodów na obrzeżne nasadzenia lub na żywopłoty nieformowane. Dobrze prezentuje się sama jak i w grupach. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubi miejsca nasłonecznione, w mroźne zimy może przemarzać. Jest gatunkiem mało podatnym na choroby i szkodniki.
’Purpurea’ – jest jedną z najpiękniejszych odmian krzewuszki. Krzew dorastający do 2-2,5m wysokości o szeroko i łukowato wygiętych gałęziach, dość gęsty. Liście małe, eliptyczne, od spodu i na nerwach gęsto owłosione , barwy czerwonobrązowej. Kwiaty ciemnoróżowe, duże ( do 3cm), zebrane w 3-5 pęków na krótkopędach. Jest wytrzymała na suszę, polecana do małych przydomowych ogródków do nasadzeń pojedynczych lub na formowane, cięte żywopłoty. Lubi miejsca zaciszne, nasłonecznione lub lekko zacienione.
’Nana Purpurea’ – odmiana karłowa dorasta do 1,5m wysokości, barwa i kolor kwiatów i liści jak u odmiany Purpurea.
’Rumba’ – odmiana karłowa, kwiaty bordowe.
’Variegata’ – odmiana atrakcyjna o żółto-obrzeżonych liściach, kwiaty bladoróżowe.
’Versicolor’ – barwa kwiatów tej odmiany krzewuszki zmienia się w miarę rozkwitania od ciemnoróżowych do kremowych.
’Dropmore Pink’ – krzew o średniej sile wzrostu, rzadko spotykany w uprawie. Kwiaty ciemnoróżowe, liczne, nieduże.
'Red Prince’ – opis i zdjęcia
Krzewuszka kwiecista (Weigela floribunda) – dorasta do 3m wysokości. Kwiaty ciemno karminowe, liście długie (10cm), wąsko jajowate.
Krzewuszka wczesna (Weigela praecox) – dorasta do 2,5m wysokości, kwiaty różowe. Jest jednym z bardziej odpornych gatunków na mróz.
’Avalanch’ – krzew silnie rosnący. Kwiaty białe, duże i bardzo liczne, skupione w małych wiechach.
’Bouquet Rose’ – kwiaty karminowo-różowe z jaśniejszą różową obwódką.
’Esperance’ – kwiaty liczne białe do bladoróżowych.
’Floreal’ – krzew o umiarkowanie silnym wzroście. Kwiaty karminowo-różowe z ciemniejszą gardzielą.
Krzewuszka ogrodowa (Weigela hortensis) – krzew dorastający 3m wysokości, liście długie 5-10cm, kwiaty karminowe.
Krzewuszka koreańska (Weigela coraensis) – krzew dorastający 3-4m wysokości. Kwiaty bladoróżowe na żółto brązowych pędach. Liście matowo zielone.
Krzewuszka różnobarwna (Weigela decora) – dorasta do 3m wysokości. Kwiaty rozwijają się stopniowo, na krzewie widać je w trzech barwach równocześnie: początkowo są zielonkawe, potem białe i na koniec kwitnienia różowe. Jest odporna na mróz.
Krzewuszka japońska (Weigela japonica) – krzew dorastający do 3 m wysokości o kwiatach zielonkawo białych. Liście jajowate (5-10cm).
’Alba’ – kwiaty czysto białe.
Krzewuszka Maksimowicza (Weigela maximowicii) – gatunek rzadko spotykany. Dorasta do 1,5m wysokości. Kwiaty zielonkawo żółte z pomarańczową gardzielą.
Krzewuszka Middendorfa (Weigela middorffiana) – pochodzi z płn. Rosji. Jest krzewem niewysokim, dorastającym do 1,5m. Kwiaty blado żółte z pomarańczowymi lub żółtymi plamkami, liście owalne, jasnozielone. Jest gatunkiem najbardziej odpornym na mróz.

CHOROBY I SZKODNIKI
Roślina mało podatna na choroby i szkodniki.

Weigela