Ligustr pospolity – sadzenie sadzonek, rozmnażanie, choroby

Jest gatunkiem rośliny z rodziny oliwkowatych. Występuje kilkanaście gatunków krzewów w Europie zachodniej, środkowej i południowej, w północno-zachodniej Afryce, południowo-zachodniej Azji oraz na Kaukazie. Ligustr pospolity jest gatunkiem rodzimym, często sadzonym w formie żywopłotów. Na naturalnych stanowiskach występuje rzadko, miejscowo w okolicach Gdyni i na południu kraju, często w zaroślach na słonecznych, ciepłych stanowiskach.

Ligustr pospolity jest gęstym krzewem o zaokrąglonej koronie, dorasta do 2-3m wysokości. Starsze gałęzie cienkie, łatwo się uginają i nierzadko zakorzeniają w ziemi dając początek nowym krzewom.
Młode pędy są skąpo owłosione, starsze są natomiast nagie, zimą zielonawoszare.
Drewno jest ciężkie, twarde i trudno łupliwe.
Liście ciemnozielone eliptyczne, całobrzegie, nagie, osadzone na krótkich ogonkach. Opadają na zimę lub częściowo pozostają na krzewie.
Kwiaty białe, zebrane w gęste szczytowe wiechy o charakterystycznym zapachu kwitną VI-VII.
Owoce to czarne, błyszczące jagody, dojrzewają w VIII i pozostają na krzewie do wiosny. Są trujące.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Ligustry mają wyjątkowo małe wymagania, doskonale znoszą suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Sadzonki ligustru pospolitego sadzimy na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Mają bardzo małe wymagania glebowe, jednak najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Warto pamiętać iż sadzonki ligustru pospolitego sadzić można również na stanowiskach ocienionych..

Ligustr pospolity jest najbardziej popularnym krzewem stosowanym na formowane żywopłoty. Bardzo dobrze znosi cięcie, po którym ulega zagęszczeniu. Roślina pszczelarska.

ROZMNAŻANIE
Ligustr pospolity rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe. Pobieramy je w listopadzie lub grudniu. Sadzonka półzdrewniała powinna być grubości ołówka, i mieć ok. 15 do 30 cm długości. Obowiązkowo każda sadzonka powinna zawierać 2-5 paków. Takie sadzonki przechowamy przez zimę w wilgotnym piasku, w miejscu osłoniętym od mrozów. Na wiosnę wysadzamy sadzonki do gruntu. Ligustr pospolity rozmnażać można również przez sadzonki zielne, jednak jest to mniej efektywna metoda.

ODMIANY
’Atrovirens’ wysoki, luźny I rozłożysty krzew, dorastający do 3m wysokości. Liście ciemnozielone, nagie, lancetowate, jesienią przebarwiają się na purpurowo-brunatny kolor. Kwiaty małe, białe, pachnące, rosną w gęstych wiechach. Kwitnie V-VII. Owocem jest czarna, lśniąca jagoda, z miąższem barwiącym na fioletowo. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach przeciętnych o lekko kwaśnym pH. Odmiana dość odporna na niskie temperatury. Polecana na szpalery i żywopłoty. Może być stosowana do ochrony skarp przed erozją. Wymaga regularnego cięcia.

CHOROBY I SZKODNIKI:
Z chorób ligustru pospolitego należy wymienić mączniaka prawdziwego, na którego krzew jest mocno wrażliwy. Choroby ligustru pospolitego mogą wywoływać również szkodniki, takie jak przędziorki czy mszyce.

Zobacz również: Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity

Fot. David Perez, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.