Mahonia – uprawa, pielegnacja, rozmnażanie, cięcie

Mahonia to zimozielony krzew, którego naturalnym środowiskiem jest zachodnia część Ameryki Północnej jednak wiele jego odmian od 1825r. znajduje się w uprawie i zadomowiło się w różnych częściach Europy. W polskich ogrodach spotykamy przede wszystkim mahonię pospolitą (mahonia aquifolium), rzadziej mahonię rozłogową (mahonia repens).

Oba gatunki mahonii to niskie krzewy osiągające wysokość od 50cm do1,5m. Mahonia rozłogowa w przeciwieństwie do pospolitej dzięki płożącym pędom rozrasta się w duże kępy.
Liście są nieparzystopierzaste, złożone odpowiednio według gatunku z 5-9 lub 3-7 listków, mają kształt szerokojajowaty, kolczasto ząbkowane na końcach, młode liście są czerwone, a u dorosłej rośliny latem ciemnozielone i błyszczące, jesienią i zimą-czerwonobrunatne, mahoniowe – stąd nazwa rośliny.
Kwiaty drobne, cytrynowo lub złocistożółte, zebrane w grona długości 3-10cm.
Owoce obu gatunków mahonii są granatowoczarne, średnicy ok. 8mm, pokryte szaroniebieskim nalotem, dojrzewają we wrześniu.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa mahonii wymaga gleb żyznych, piaszczysto-gliniastych lub gliniasto-piaszczystych, najlepiej z obfitą domieszką próchnicy i koniecznie silnie nawilgotnionych. Lżejsze i bardziej suche gleby w uprawie mahonii powodują powolny wzrost rośliny i możliwość zmarznięcia zimą. Dla dobrej pielęgnacji mahonii odpowiednie są stanowiska zacienione lub pół cieniste. Mahonia jest krzewem o niedużych rocznych przyrostach, sadzi się więc rośliny w odległości około 50cm od siebie. Niestety jest to krzew źle znoszący przesadzanie. Pielęgnacja mahonii nie jest jak widać wyczerpująca. Cięcia mahonia raczej nie potrzebuje. Jedynie raz na dłuższy czas można wykonać cięcie mahonie o charakterze sanitarnym. Usuwa się wtedy uschnięte lub uszkodzone pędy. Liście mahonii używane są do bukietów. Nadaje się także na żywopłoty i do uprawy w pojemnikach.

ROZMNAŻANIE
Mahonie rozmnażamy z nasion wysiewanych zaraz po zbiorze. Rozmnażanie mahonii można też przeprowadzić z odrostów korzeniowych, które sama wytwarza. Mahonie rozmnaża się też z sadzonek.

GATUNKI I ODMIANY
Mahonia pospolita (mahonia aquifolium) – niski krzew osiągający maksymalnie 1.5 m wysokości, słabo rozgałęziona, z dość sztywnymi i wyprostowanymi pędami. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, kiedy warunki uprawy są odpowiednie kwitnienie jest bardzo obfite. Kwiaty są cytrynowożółte, a liście jajowate, skórzaste i sztywne. Ten gatunek znajduje się w uprawie od 1825r.
’Juglandifolia’ – odmiana orzecholistna, liście są mniejsze i grubsze niż u formy typowej.
’Gracilis’ – krzewy węższe i bardziej wysmukłe, liście dłuższe.

Mahonia rozłogowa (mahonia repens) – niziutki krzew osiągający jedynie 50cm wysokości. Na niskie temperatury gatunek ten jest bardziej odporny od poprzednio opisywanego. Ze względu na niski wzrost i gęste ulistnienie często pełni rolę rośliny okrywowej. Razem z mahonia pospolitą łatwo się krzyżują i dają liczne formy mieszańcowe.
’Rotundifolla’ – odmiana o okrągłych liściach najczęściej złożonych z pięciu listków.
’Macrocarpa’ – odmiana o dużo większych owocach od roślin typowych.

Zobacz również: Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)

Mahonia

Fot. Hugo.arg, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.