Migdałek trójklapowy – cięcie, choroby

Migdałek trójklapowy pochodzi z Chin i jest tam zwiastunem nadchodzącej wiosny. Zadomowił się również w naszym klimacie i może stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu. Uroczy, przepięknie kwitnący – jeszcze przed rozwojem liści, wprost obspany różowymi kwiatuszkami krzew cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników.

Rozrastający się szeroko krzew z wyprostowanymi pędami, dorasta do 2-3m wysokości.
Ciemnozielone, eliptyczne liście pojawiają się w chwili gdy kwiaty już przekwitają
Kwiaty migdałka są bladoróżowe, przypominające małe pełne różyczki,pojawiają się wzdłuż ubiegłorocznych pędów, w kwietniu i na początku maja.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Migdałek jest rośliną łatwą w uprawie, toleruje wszystkie uprawne gleby ogrodowe, lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od mroźnych wiatrów. Doskonale sprawdza się sadzony pojedynczo w ogrodach przydomowych
Obowiązkowe cięcie migdałka trójklapowego powinno odbywać się co 3-4 lata, a także skracania po kwitnieniu przekwitłych pędów; Przy cięciu migdałka trójklapowego należy zwrócić uwagę na dzikie pędy (wybijające się z podkładki), które pojawiają się pod rośliną, należy je całkowicie wycinać.
Występują także migdałki szczepione na wysokim pniu.

CHOROBY
Ostatnio częstą choroba migdałka trójklapowego jest holenderska choroba wiązów, która poraża pędy migdałków i sprawia, że całkowicie usychają. Porażone pędy tą chorobą migdałka trójklapowego należy wycinać w całości i palić.

Zobacz również: Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Migdałek trojklapowy

Fot.Łukasz Szczurowski , publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.