Ostrokrzew – uprawa, choroby, rozmnażanie, odmiany

Ostrokrzew należy do rodziny ostrokrzewowatych. Krzew ten liczy sobie ponad 400 gatunków. Ostrokrzew głównie występuje w subtropikalnych strefach obydwu półkul. Pochodzi ze środkowej i południowej Europy, rejonu Morza Śródziemnego, Azji i Północnej Afryki. Jest drzewem bądź krzewem. W Polsce uprawianych jest 18 gatunków, 3 mieszańce międzygatunkowe, 1 forma botaniczna i 16 odmian uprawnych. W Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii ostrokrzew stał się atrybutem Świąt Bożego Narodzenia.

Zimozielone rośliny rosnące w formie krzewów lub drzew.
Liście ostrokrzewów są ciemnozielone, błyszczące, pojedyncze, całobrzegie, piłkowane lub kolczasto ząbkowane, występują gatunki o liściach opadających na zimę i zimozielonych, z czego te drugie są chętniej uprawiane.
Kwiaty pachnace, koloru białego, zebrane w baldachy, kwitną na przełomie maja i czerwca.
Owoce są mięsiste pestkowce, podobne do jagody, owoc posiada 2-8 twardych pestek, owoce są silnie . Owoce dojrzewają na jesieni.

Uprawa i zastosowanie
Ostrokrzew posiada wiele gatunków zimozielonych, ale wrażliwych na mrozy. W razie przemarznięć, ostrokrzew szybko i dobrze się regeneruje. Dobrze znosi zacienienie. Lubi przycinanie, dlatego często używany jest na żywopłoty, a nawet do ogrodów fantazyjnych, do formowania różnych kształtów. Można uprawiać ostrokrzew również w donicy. Uprawa ostrokrzewu najlepiej udaje się na glebach wilgotnych, wapiennych i niezbyt ciężkich. Jest w stanie znieść suche, miejskie powietrze. W uprawie ostrokrzew preferuje miejsca osłonięte od wiatrów. Z powodu możliwości przemarzania stosunkowo korzystne warunki klimatyczne istnieją dla nich na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Należy zabezpieczać rośliny zimą poprzez robienie kopczyków z kory, kompostu wokół podstawy.

Liście ostrokrzewu stanowią pokarm zimą dla jeleni, a młode gałązki kiedyś suszono jako pokarm dla krów. Drewno ostrokrzewu kiedyś było używane do inkrustacji, różnych precyzyjnych prac rzeźbiarskich i wykonywania skomplikowanych ornamentów. Celtowie wyrabiali z drewna ostrokrzewu włócznie. Z drewna tej rośliny robiono też laski i bicze. Ostrokrzew znajduje również swoje zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Ostrokrzewy używane są w bukieciarstwie do tworzenia kompozycji.

Rozmnażanie
Ostrokrzew rozmnaża się poprzez odkłady, sadzonki zielne i półzdrewniałe. Ostrokrzew rozmnożyć można również poprzez wysiew nasion, jednak jest to najdłuższa metoda rozmnażania ostrokrzewu.

Gatunki i odmiany ostrokrzewu
Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) – w stanie dzikim występuje w Europie i Afryce. Pochodzi z Afryki i Azji Mniejszej. W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest bardzo rozpowszechniony jako roślina ozdobna. Ma ciemnozielone, skórzaste liście. Długość ich do 12 cm, z brzegu kolczaste, z wierzchu błyszczą. Brzeg ząbkowany, każdy ząbek posiada cienki, ostry, kolec. Jest gatunkiem dwupiennym, kwitnącym od maja do czerwca. Jego ozdobą są również jaskrawoczerwone owoce. Jako gatunek dwupienny wymaga aby dla uzyskania owoców, sadzić obok siebie roślinę męską i żeńską. Owoce dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na roślinie do marca następnego roku. W warunkach klimatu polskiego może przemarzać. Ostrokrzew poleca się do małych ogrodów, ale również na żywopłoty. Bardzo dobrze znosi cięcie dlatego nadaje się do formowania.

Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa) – jest to niewielkie drzewo o piramidalnym pokroju. Posiada owoce koloru jaskrawo – czerwonego, wyrastające pojedynczo na bardzo długich szypułkach. Osiąga 1,5 – 2 m wysokości, w ojczyźnie nawet do 4-5 m. Jest dwupienny. Ma pokrój zwarty i wyprostowany.

Ostrokrzew Meservy (Ilex meserveae) – roślina ta rośnie w postaci silnie ugałęzionych krzewów, posiada dosyć matowe liście w porównaniu do innych gatunków. Ta odmiana ostrokrzewu odznacza się podwyższoną mrozoodpornością. Osiąga do 5 m wysokości. Pędy ma lekko czerwonawe. Liście ościście piłkowane, skórzaste. Ostrokrzew ten jest bardziej odporny na mróz niż ostrokrzew kolczasty.

Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca) – przypomina ostrokrzew japoński i kolczasty. Cechą różniącą są mniej lśniące liście. Osiąga wysokość do 10 m i jest bardziej odporny na mróz niż ostrokrzew kolczasty. Dobrze rośnie na glebach kwaśnych, wilgotnych a nawet podmokłych. Jest zimozielony.

Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata) – jest to jeden z gatunków, u którego liście opadają na zimę.

Choroby i szkodniki
Choroby ostrokrzewu często powodują larwy minujące liście. Często można spotkać liście uszkodzone przez nadmiar promieni słonecznych. Częściej można się spotkać z tym zjawiskiem zimą. W szczególności dotyczy to odmian ostrokrzewu posiadających jasne obrzeżenia. Czasem też choroby ostrokrzewu powodowane są przez grzyby, jednak są to sporadyczne przypadki.

Ostrokrzew