Perukowiec – uprawa i pielęgnacja, choroby, odmiany

Perukowiec jest gatunkiem krzewu należącym do rodziny nanerczowatych. Nazwa rośliny pochodzi od kwiatostanów, które przypominają perukę. Typowym gatunkiem jest perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) W Polsce perukowiec uprawiany jest jako roślina ozdobna. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, aż po tereny Chin i Himalajów.

Małe drzewo lub duży krzew zaokrąglony, szeroko rozgałęziony, rośnie wolno osiągając 3-5m wysokości.
Liście perukowiec ma jasnozielone,skrętoległe, jajowate i całobrzegie, nieomszone, na wierzchołku zaokrąglone, długości 3-8cm. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo lub czerwono. Rozwijają się bardzo późno – pod koniec maja.
Kwiaty żółtawe, niepozorne, zebrane w luźną szczytową wiechę o średnicy ok. 20cm. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, bardzo obficie. Po przekwitnieniu szypułki niedorozwiniętych kwiatów pokrywają się włoskami w kolorze purpury lub szaroróżowymi, przez co cały owocostan staje się bardzo puszysty, co wygląda zachwycająco.
Owocem perukowca jest suchy pestkowiec, długości ok. 4mm, osadzony na szypułkach wśród pierzastych wiech.

WYMAGANIA i ZASTOSOWANIE
W uprawie perukowiec ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby, może rosnąć na glebach piaszczystych, chociaż najlepiej rozwija się na glebach piaszczysto-gliniastych z dodatkiem wapnia. Do uprawy perukowca najlepsze są stanowiska słoneczne, ale można go sadzić również na stanowiskach półcienistych. Pielęgnacja perukowca nie jest wymagająca. Dobrze znosi suszę. Najmłodsze okazy mogą przemarznąć dlatego zaleca się okrywanie na zimę. Przy pielęgnacji perukowca nie trzeba go specjalnie ciąć. Wycina się jedynie chore lub obumarłe gałęzie. Raz na kilka lat można odmłodzić krzew. Ze względu na piękne czerwone liście i delikatny kwiatostan długo utrzymujący się na krzewie. Perukowiec bardzo często sadzony jest w parkach i ogródkach przydomowych jako roślina ozdobna.

GATUNKI I ODMIANY
Perukowiec podolski Golden Spirit 'Ancot’ – odmiana dorastająca 3m, o wzniesionych gałęziach. Liście żółto-złote, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Kwiaty żółtawe, drobne, zebrane są w różowe i puszyste wiechy, ukazujące się na przełomie czerwca i lipca. Lubi stanowiska słoneczne, dobrze rośnie na glebach piaszczystych zasobnych w wapno. Polecany jako krzew soliterowy.
’Rubrifolius group’ syn.’Foliis purpureis’ –  ta odmiana perukowca dorasta 4 m wysokości, z rocznymi przyrostami ok. 20cm. Kwiaty drobne, żółtawe, pojawiają się w czerwcu. Bardzo liczne, czerwony owocostany, dojrzewają lipiec/ sierpień i zsypują cały krzew. Liście także dekoracyjne, ciemnoczerwone. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i suchych lub półcienistych. Drewno w kolorze żółtym o charakterystycznym zapachu.
’Purpureus’ odmiana perukowca stosunkowo wysoka, dorasta do 5m. Liście zielone, owocostany bardzo dekoracyjne, puszyste w kolorze karminowo-różowym. Lubi gleby suche i słoneczne stanowiska.
’Royal Purple’ – odmiana o ciemnopurpurowych liściach, które jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony. Dorasta do 3m wysokości. Krzew ozdobny również z kwiatostanów i owoców.
’Young Lady’ odmiana perukowca dorastająca 2m wysokości i 2m szerokości, bardzo rozgałęziona. Roczne przyrosty to ok. 15cm. Liście żywo zielone, szerokoeliptyczne, jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Kwiaty niepozorne, po przekwitnieniu tworzą bardzo efektowne szaro różowe peruki. Kwiatostany wyrastają ciągle przez co roślina kwitnie praktycznie bez przerwy aż do końca września. Odmiana jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury i na suszę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych na glebach bogatych w wapń. Polecana jest do nasadzeń przydomowych oraz do parków i nasadzeń miejskich jak i do kompozycji pojemnikowych.

Zobacz również: Perukowiec podolski (Cottinus coggygria)

ROZMNAŻANIE
Przez siew, sadzonki zielne i odkłady.

CHOROBY I SZKODNIKI
Choroby perukowca nie są zbyt częste. Jeżeli wykonuje się prawidłowo pielęgnację perukowiec nie powinien chorować.

Cotinus coggyria

Fot. Jerzy Opioła, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.