Tamaryszek drobnokwiatowy – uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra), nazywany jest również tamaryszkiem czteropręcikowym i jest gatunkiem pięknego krzewu ozdobnego. W warunkach naturalnych spotkać go można w Europie południowo-wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie. Tamaryszek jest w Polsce niezwykle popularny. Uprawianych jest kilka odmian, jednak ta drobnokwiatowa swą urodą przewyższa wszystkie inne. Krzew ten jest niezwykły, obsypany kwieciem przypomina ogromną kulę różowej waty cukrowej. Nie można nie mieć tamaryszka w swoim ogrodzie. Tym bardziej, że jest bardzo łatwy w uprawie.

Tamaryszek drobnokwiatowy – charakterystyka

Tamaryszek drobnokwiatowy to krzew o niezwykle interesującym, oryginalnym pokroju i wielkiej wartości ozdobnej. I choć wygląda na bardzo delikatny, to jest wytrzymały i dlatego świetnie sprawdza się jako ozdoba naszych ogrodów. Świetnie radzi sobie bowiem w naszych warunkach klimatycznych.

Jego kwiatuszki są bardzo drobniutkie, mające zaledwie kilka milimetrów średnicy, ale na gałązkach pojawia się ich taka ilość, że zdawać by się mogło, że z ziemi wyrasta sam kwiat. Tamaryszek kwitnie od kwietnia do czerwca a na przewieszających się pędach, na maleńkich szypułkach, wyrastają miliony kwiatuszków, jeszcze zanim na krzewie pojawią się liście. 

Tamaryszek drobnokwiatowy dostępny jest w dwóch wersjach. Do małego ogródka poleca się ten szczepiony na pniu. Pięknie się prezentuje z tymi swoimi zwisającymi pędami całymi oblepionymi milionem kwiatków. Można go również kupić w formie krzewu, jeśli możemy oddać mu więcej miejsca. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do dwóch metrów wysokości.

Tamaryszek drobnokwiatowy – warunki uprawy

Tamaryszek najbardziej atrakcyjnie prezentuje się jako solista. Raz, że wymaga sporo miejsca a dwa, w jego blasku wszystkie inne krzewy i rośliny tracą jakby na atrakcyjności. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje słońca i takie właśnie stanowisko, w pełnym słońcu, należy dla niego przeznaczyć. W miejscu chłodnym i zacenionym całkowicie zmarnieje. Nie lubi przesadzania, więc zmiana miejsca może w tym wypadku nie pomóc. Dlatego najlepiej jest od razu zapewnić mu optymalne warunki dla rozwoju. Podłoże powinno być piaszczyste, przepuszczalne, ale nie jałowe. Trzeba dobrać podłoże lekkie, by nie gromadziła się w tym miejscu woda, gdyż tamaryszek bardzo źle znosi zastoiska wodne. Zaraz po posadzeniu aż do momentu, gdy roślina dobrze się ukorzeni należy ją umiarkowanie podlewać. Jednak okazów starszych już nie ani nie podlewa ani nie nawozi. Nawet gdy panuje susza. Tamaryszek wytwarza tak głęboki system korzeniowy, że doskonale poradzi sobie bez naszej interwencji.

Krzew bardzo łatwo się rozmnaża poprzez zdrewniałe pędy, których długość powinna przekraczać 20 cm. Wkłada się je po zanurzeniu w ukorzeniaczu do głębokich skrzyneczek wypełnionych lekkim podłożem.

Krzew jest niezwykle odporny na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza, dlatego świetnie sprawdza się jako ozdoba miejskiej dżungli.

Tamaryszek drobnokwiatowy – pielęgnacja

Młode krzewy tamaryszku, ze względu na przepuszczalną glebę, w której rosną potrzebują w okresach suszy systematycznego podlewania oraz nawożenia choć raz w roku. Wystarczy nawóz granulowany długodziałający przeznaczony dla roślin kwitnących zaaplikować wiosną. Gdy roślina wytworzy już odpowiedni system korzeniowy podlewanie staje się zbędne. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, który można wykonywać jest cięcie krzewu. Ale i to nie jest konieczne, gdyż krzew może zostać puszczony na żywioł i może, ale nie musi, być przycinany. A cięć się nie boi. W klimatach cieplejszych od naszego uprawiany jest często jako żywopłot i cięty kilka razy w roku. U nas dobrze jest odmiany kwitnące wiosną ciąć już po kwitnieniu a te, które obsypują się kwiatami latem, trzeba ciąć wczesną wiosną.

Przed zimą warto jest usypać u nasady pędów wysoki kopczyk z trocin, kompostu lub kory sosnowej. Tamaryszek nie jest bowiem w pełni mrozoodporny, choć bez problemu wytrzymuje temperatury spadające do minus 20oC. Jeśli jednak przemarznie, to bardzo szybko się zregeneruje.