Tawuła – cięcie, rozmnażanie, odmiany, uprawa

Krzewy należące do rodziny różowatych. Na półkuli północnej można spotkać w naturze kilkadziesiąt gatunków tego krzewu. W Polsce dziko rośnie tylko kilka z nich, jednak wiele jest uprawianych jako rośliny ozdobne.
Można je spotkać w wielu ogrodach, doskonale czują się w naszym klimacie. Uprawa tawuły jest prosta i nie wymaga specjalnych zabiegów.

W zależności od odmiany tawuły, kwitną od wczesnej wiosny do końca lata. Najwcześniejsza odmiana zakwita na przełomie kwietnia i maja, odznacza się obfitym kwitnieniem i tworzy piękny, wiosenny akcent w każdym ogrodzie.
Kwiaty u odmian tawuł mogą być od śnieżnobiałych i białokremowych poprzez różne odcienie różu, aż do purpurowych i jaskrawo czerwonych. Zakwitają na zeszłorocznych lub tegorocznych pędach, bywają zebrane w płaskie kwiatostany lub baldachogrona.
Liście zróżnicowane zarówno w kształtach jak i kolorach, bywają w różnych odcieniach zieleni. U niektórych odmian tawuł jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo.
Wysokość tych krzewów jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 40cm do ok.3m. Od niskich niemalże okrywowych po wysokie o rozłożystych i przewieszających się pędach.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
W większości nie wymagające krzewy, uprawa tawuły nadaje się na wszystkie słoneczne i półciemniste miejsca oraz wszystkie ogrodowe, uprawne gleby. Roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza oraz na niskie temperatury.

Te atrakcyjne kwitnące latem krzewy tworzą w naszych ogrodach szpalery, żywopłoty, doskonale prezentują się w grupach, nadają się też do ogródków skalnych, na rabaty, obwódki oraz do pojemników. Cięcie tawuły daje bardzo dobre efekty dlatego można ją ładnie formować. Pamiętajmy aby zawsze ciąć tawułę w terminie wiosennym. Dobrze sprawdzają się także na terenach zieleni miejskiej.

ROZMNAŻANIE tawuły
Najlepiej jest rozmnażać tawułę przez sadzonki zdrewniałe.

GATUNKI I ODMIANY
Tawuła van Houtte’a (Spiraea vanhouttei) – opis i zdjęcia
Tawuła szara (Spiraea cinerea) odmiana 'Grefsheim’ – opis i zdjęcia
Tawuła japońska (Spiraea japonica):
odmiana 'Golden Carpet’ – opis i zdjęcia
odmiana 'Crispa’ – opis i zdjęcia
odmiana 'Albiflora’ – opis i zdjęcia
odmiana 'Golden Princess’ – opis i zdjęcia

CHOROBY I SZKODNIKI
Roślina mało podatna na choroby. Czasami na bardzo mokrych stanowiskach może być porażana przez szarą pleśń.

Tawuła japońska
Fot. Scrumshus, zdjęcie udostępnione jako własność publiczna, źrodło: Wikimedia Commons.