Trzmielina pospolita – uprawa, rozmnażanie, zastosowanie

Trzmielina pospolita jest krzewem należącym do rodziny dławiszowatych. Naturalnie występuje w Azji i Europie. W Polsce krzew rodzimy występujący pospolicie na terenie człego kraju.

Rozłożysty krzew o dość luźnej koronie, dorastający do 3m wysokości.
Pędy zielone, sztywne, młode gałązki są oliwkowozielone i gładkie, natomiast starsze są czterokanciaste. Do pędów przylegają pączki z jasnymi, dwubarwnymi łuskami.
Liście mają kształt eliptyczny 3-9cm dł., zaostrzone z klinowatą podstawą i o piłkowanych brzegach, jesienią przebarwiają się na czerwono.
Kwiaty drobne, koloru blado-zielonego, zebrane na szczytach gałązek w baldaszki, ukazują się w V.
Owoc to czterograniasta torebka w kolorze różowym. Owoce pozostają na krzewie po opadnięciu liści. Są trujące.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa trzmieliny pospolitej wymaga gleb żyznych i próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale też w pełnym cieniu. Rodzima uprawa trzmieliny pospolitej jest całkowicie odporna na mróz, nadaje się do sadzenia na terenie całego kraju.
Zastosowanie trzmielina pospolita znajduje w większych ogrodach, w parkach jak również w zieleni miejskiej. Ciekawym zastosowaniem trzmieliny pospolitej jest możliwość uzyskania z jej korzeni gutaparki.

ROZMNAŻANIE
Trzmielinę pospolitą rozmnażamy przez odkłady korzeniowe lub przez sadzonki pędowe. Są to najprostsze metody rozmnażania trzmieliny pospolitej. Można również wysiać nasiona trzmieliny pospolitej, jednak jest to nieco bardziej pracochłonne. Jeżeli jednak chcemy rozmnożyć trzmielinę pospolitą z nasion najlepiej jest wysiać je bezpośrednio na miejsce stałe i w naturalny sposób pozwolić aby przetrwały okres zimowy. To co wykiełkuje na wiosnę będzie naszymi nowymi sadzonkami trzmieliny.

GATUNKI I ODMIANY
Na terenie Polski możemy spotkać 4 gatunki:
Trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosus Scop) – występuje we wschodniej części kraju.
Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) – krzew zimozielony, wolnorosnący, występujący w wielu odmianach. Ozdobny z barwnych liści, sadzony w ogrodach, ale także stosowany do dekoracji wnętrz. Kwiaty drobne, zielono-białe, zebrane w kwiatostany, pojawiają się w VI. Owoce różowawe, kulistospłaszczone.
Odmiany trzmieliny Fortune’a:
’Silver Queen’ -opis i zdjęcia
’Canadale Gold’ – opis i zdjęcia
’Variegatus’ – opis i zdjęcia
’Sunspot’ – opis i zdjęcia
Trzmielina wielkoowocowa (Euonymus latifolius (L.) Mill.)
Trzmielina pospolita (europejska) (Euonymus europaeus)

Inne gatunki:
Trzmielina Hamiltona (Euonymus hamiltoniana)
Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) – krzew zimozielony dorastający do 5m wysokości. Liście skórzaste (7cm dł.). Jest rośliną ciepłolubna ,dlatego w uprawie gruntowej odpowiednie będą zachodnie tereny Polski. Nadaje się również do uprawy pokojowej i szklarniowej. Gatunek ten ma wiele odmian i liściach pstrych, złocistych i srebrzystych, występują także odmiany w formie pnączy.
Trzmielina niska (Euonymus nanus).
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)

Trzmielina europejska

Fot. H. Zell, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.