Tulipanowiec – uprawa, kwitnienie i sadzonki

Rodzaj drzew z rodziny magnoliowatych, należy do niej około 7 lub 8 rodzajów, z których w Polsce uprawiane są tylko gatunki z rodzaju Magnolia i Liriodendron. Wyróżnia się dwa gatunki tulipanowców – amerykański i chiński. Amerykański wytrzymuje zimę w naszym klimacie, to wysokie drzewo z szeroką koroną, osiągające do 60 metrów wysokości. Tulipanowiec amerykański występuje naturalnie na wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych.
Tulipanowiec chiński występuje w Chinach i Wietnamie.

Pokrój – rozłożysty, osiąga 50/60 metrów.
Pędy – pąki na pędach są łopatkowato spłaszczone, okryte zrośniętymi łuskami.
Liście – liście tulipanowca zrośnięte, długoogonkowe, z zaostrzonymi czterema klapami, i wcięciem na wierzchołku. W zależności od odmiany liście mają kolor jasnozielony, zielony z żółtymi oblamówkami, od spodu lekko niebieskawe. Przylistki dość duże owalne.
Kwitnienie tulipanowca – kwiat tulipanowca jest pojedynczy usadowiony na końcach krótkopędów bocznych. Kształtem przypominają kielichy tulipanów. Składają się z 9 tepali po 3 w okółkach, płatki są lekko odchylone. Kwiaty maja zwykle żółtawozielony kolor, z pomarańczową plamą powabni u nasady. Nektarodajne, owadopylne. Zawierają liczne pręciki i słupki ułożone spiralnie na wydłużonej osadce kwiatowej. Kwitnienie tulipanowca przypada na VI-VII.
Owoce – owoce sterczące w kształcie szyszek, złożonych z 80 do 100 oskrzydlonych orzeszków. Orzeszki rozpadają się zwykle na drzewie stopniowo od jesieni do wiosny.
Swoją dekoracyjność zawdzięcza oryginalnym liściom o niespotykanym kształcie, które pięknie przebarwiają się jesienią na złocisto żółto lub pomarańczowo. Kwitnienie tulipanowca nie jest aż tak atrakcyjne, pomimo ciekawych kwiatów, ponieważ nie są one widoczne wśród liści.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Wymagania glebowe do uprawy tulipanowca są podobne jak u magnolii. Preferuje żyzne, świeże, i głębokie gleby. Sadzonki tulipanowca sadzimy na stanowiskach słonecznych. Dużym ułatwieniem w uprawie tulipanowca jest jego duża odporność na mróz, zwłaszcza w dobrych warunkach siedliskowych. Siewki i młode drzewka są w odróżnieniu do strasznych, wrażliwe na mrozy. Sadzonki tulipanowca szybko rosną. Aby przesadzić drzewo należy je przenieść z dużą bryłą ziemi najlepiej na wiosnę. Uszkodzone korzenie szybko giną. Gatunek sadzie się tak samo jak magnolię. Ma zastosowanie, jako drzewo do pojedynczych nasadzeń. Wymaga dużo miejsca do rozwoju szerokiej korony. Najlepiej prezentuje się na ciemniejszym tle ze względu na jasny kolor liści.

ROZMNAŻANIE
Wysiew nasion

CHOROBY I SZKODNIKI
Rośliny odporne na choroby i szkodniki.

Zobacz również: Tulipanowiec amerykański (Liliodendron tulipifera)

Tulipanowiec
Fot. Pjacobi, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źrodło: Wikimedia Commons.