Wrzos pospolity – uprawa i pielęgnacja, kwitnienie i rozstawa

Te drobne, niepozorne krzewinki to jedna z najpopularniejszych roślin w Polsce. Uprawa wrzosu pospolitego nie ma zbyt wygórowanych wymagań, wystarczy zapewnienie kwaśnego odczynu gleby. Wspaniałe kwitnienie wrzosu pospolitego możemy podziwiać najczęściej od drugiej połowy lata aż do późnej jesieni.

WYGLĄD:
Wrzosy są roślinami zimozielonymi, pędy mają delikatne, ale elastyczne. Posiadają drobne łuskowate listki (około 2mm) ułożone wzdłuż pędów. Kwitnienie wrzosu pospolitego w postaci niewielkich rozmiarów stożkowatych kwiatostanów rozwijają się, w zależności od gatunku, od czerwca do listopada. Na świecie uprawa wrzosu pospolitego obejmuje aż około 1000 odmian! Duża część z nich zdobi ogród również gdy nie kwitnie.
Jak już wspomniałem wrzosy nie są bardzo wymagającymi roślinami, ale aby rosły pięknie i bujnie, warto poświęcić trochę czasu planowaniu wrzosowiska i przy samym sadzeniu roślin.

STANOWISKO I PIELĘGNACJA WRZOSU POSPOLITEGO:
Odpowiednim stanowiskiem jest miejsce słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być przepuszczalna i lekka, uprawa wrzosu pospolitego na terenach podmokłych i gliniastych wymaga zastosowania warstwy drenażu w postaci żwiru (10cm). Odczyn musi być kwaśny, około pH 4-5. Dlatego ziemię pod wrzosowiska mieszamy z kwaśnym torfem, igliwiem, mieloną korą z drzew iglastych, ściółką leśną, wiórami sosnowymi. Dookoła sypiemy warstwę kory sosnowej, która ma istotne znaczenie dla pielęgnacji wrzosu pospolitego ponieważ pomaga, zachować odpowiednie pH i ochroni przed nadmiernym parowaniem wody z gleby oraz przed mrozami.

Roślinę należy okrywać na zimę, najlepiej materiałem przewiewnym, takim jak gałązki iglaków. Jedynymi zabiegami pielęgnacyjnymi, oprócz pielenia, są cięcie i nawożenie. Tniemy na wiosnę, wrzos dzięki temu rozkrzewi się i będzie jeszcze obficiej kwitł. Nawozimy nawozami do roślin kwasolubnych, najlepiej długo działającymi.

Przy sadzeniu nie ma dokładnych wytycznych co do rozstawy wrzosu pospolitego. Należy jednak pamiętać aby tak rozstawić wrzos pospolity aby nie rósł zbyt gęsto! Im silniej rosnąca odmiana tym luźniejsza rozstawa wrzosu pospolitego.

ROZMNAŻANIE:
Najpopularniejszym sposobem rozmnażania wrzosów jest sadzonkowanie. Najlepiej robić to na początku września. Pęd, który ma być ukorzeniony powinien mieć 5cm długości i nie mieć kwiatów, a w dolnej części liści.
Kopczykowanie oraz odkłady również są bardzo proste. W pierwszym przypadku usypujemy mały kopczyk w roślinie, dzięki czemu po miesiącu pędy puszczą w niego korzenie. W drugiej metodzie należy pęd odgiąć do ziemi i go do niej przytwierdzić, efekt identyczny jak przy kopczykowaniu.

CHOROBY I SZKODNIKI:
Prawidłowa pielęgnacja wrzosu pospolitego to również ochrona przed chorobami i szkodnikami. Jeśli dostrzeżemy na dolnych liściach naszych wrzosów brunatne skupiska zarodników to znak, że pojawiła się rdza wrzosowa. Zwalczyć ją mogą opryski Dithane 0,2% co dwa tygodnie.
Nagłe więdnięcie całej rośliny może świadczyć o chorobie zwanej zgnilizną korzeniową. Roślinę podlewamy Ridomilem 0,1%, ograniczamy podlewanie i upewniamy się czy pH gleby jest kwasowe.
Ostatnią z groźnych chorób wrzosów jest szara pleśń. Charakteryzuje ją szary nalot pokrywający roślinę. Oprysk Ronilan 0,1%.
Warto również co nieco wspomnieć o szkodnikach. Właściwie nie atakują one jakoś specjalnie wrzosów. Najczęstszymi są wciornastki i chrząszcze wrzosowe (białe z czarną główką) oba szkodniki zwalczamy Decisem 2,5 EC.

Więcej informacji: Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris)

Wrzos pospolity Wrzosy