Żylistek – uprawa, cięcie, odmiany

Krzewy z rodziny hortensjowatych pochodzą z Azji Wschodniej i Ameryki Środkowej, obejmują ok. 60 gatunków. W Polsce uprawiane są cztery z nich oraz kilka z ich odmian. Są to rośliny o dużej wartości ozdobnej, lecz w ogrodach uprawiane rzadko. W Polsce do najczęściej sadzonych należy żylistek szorstki (Deutzia scabra).

Przeważnie duże, wyprostowane krzewy osiągające ok. 2m wysokości, ale są też gatunki żylistków nie przekraczające 100 cm i takie, które dorastają do 5m.
Liście są podłużnie jajowate, eliptyczne do lancetowatych, ich długość szacuje się na 3-10cm, a szerokość 1,5-3cm w zależności od gatunku. Są matowo-zielone, od spodu jaśniejsze, nieco szorstkie.
Najobficiej kwitną na stanowiskach słonecznych, osłoniętych przed mroźnym wiatrem. Kwitną ładnie, bardzo obficie i długo, od maja do lipca. Najwcześniej kwitnie żylistek wysmukły, o białych kwiatach. Na przełomie maja i czerwca kwitnie żylistek różowy o dzwonkowatych kwiatach wewnątrz białych, na zewnątrz różowych, zebranych w luźne wiechy.

ROZMNAŻANIE
Żylistki można rozmnażać we własnym zakresie przez sadzonki zdrewniałe, przez podział rozrośniętych krzewów bądź przez odejmowanie od roślin matecznych pojedynczych ukorzenionych pędów.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Najlepiej uprawiać żylistki na glebach piaszczysto-gliniastych, luźnych, próchniczych, dostatecznie wilgotnych. Podczas suszy wymagają podlewania. Znoszą dość dużą zawartość węglanu wapnia w glebie. Żylistki dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza żylistek szorstki, nadają się do uprawy w miastach. Żylistki uprawia się w grupach lub pojedynczo. W czasie długotrwałych zim przemarzają głównie pędy znajdujące się nad pokrywą śnieżną. Cięcie żylistków odbywa się według zasad stosowanych do krzewów II grupy, niektórzy jednak nie zalecają skracania pędów. W zamian za to cięcie żylistków ogranicza się do usunięcia tylko gałęzi starych i psujących pokrój, po przekwitnieniu. Ze względu na stosunkowo małą wysokość i zwarty pokrój oraz obfite kwitnienie żylistki są doskonałymi krzewami ozdobnymi do ogrodów przydomowych.

GATUNKI I ODMIANY
Do gatunków flory Polski należą:
żylistek szorstki (Deutzia scabra) – tworzy krzewy wysokości 2-3m, o pędach wyprostowanych, grubych i bardzo silnie rozgałęzionych. Liście są podłużnie jajowate, dł. 5-10cm, szer. 1,5-3cm, karbowano-ząbkowane, z obu stron szarozielone, od spodu jaśniejsze, pokryte krótkimi, szorstkimi włoskami. Kwiaty białe średnicy 1,502cm, zebrane w wąskie, wyprostowane wiechy, długości do 12cm, rozwijają się obficie w czerwcu-lipcu. Jest stosunkowo wrażliwy na niskie temperatury.
’Candidissima’ odmiana żylistka o kwiatach różowych w pąkach, a po rozwinięciu czystobiałych. Kwitnie bardzo obficie w czerwcu-lipcu.
’Plena’ ma kwiaty w pąkach różowe, po rozwinięciu się z zewnątrz różowe, wewnątrz białe zebrane w wysmukłe kwiatostany. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.
’Waterera Watereri’ ta odmiana żylistka ma kwiaty pojedyncze, w pakach karminoworóżowe, później z zewnątrz różowe, wewnątrz białe; kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

żylistek różowy (Deutzia x rosea) – tworzy krzewy niskie, o wysokości nieprzekraczającej 1,3m, gęste z łukowato wygiętymi gałązkami. Liście są podłużne eliptyczne do lancetowatych, z wyciągniętym wierzchołkiem,, piłkowane, dł. 3-7cm, szer. 1-2,5cm. Kwiaty średnicy 2cm, z zewnątrz różowe, wewnątrz białe, zebrane w luźne wiechy, rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Jest wytrzymalszy na niskie temperatury od żylistka szorstkiego.
’Campanulata’ kwiaty czystobiałe, średnicy 2,5cm, kielich i szypułki purpurowo-brązowe.
’Grandiflora’ ma kwiaty większe, o średnicy do 3cm, z zewnątrz jasnoróżowe, wewnątrz białe, obfite; krzewy rosną silniej, a ich pędy są bardziej wyprostowane.

żylistek wysmukły (Deutzia gracilis) – tworzy krzewy niskie, wys. Około 80cm, zwarte, o cienkich i wyprostowanych pędach.Liście są jajowato wydłużone do lancetowatych, z ostrym, wyciągniętym wierzchołkiem, ostro piłkowane, matowo-zielone, od spodu jaśniejsze, nieco szorstkie, dł. 3-6cm, szer.1-2cm. Kwiaty czystobiałe, średnicy 1,5-2cm, zebrane w wyprostowane grona lub wiechy u podstawy często rozgałęzione, złożone z 9-15 kwiatów. Rozwijają się obficie w końcu maja i na początku czerwca. Najbardziej wytrzymały na niską temperaturę. Można także w sztucznych warunkach przyspieszać jego kwitnienie.

CHOROBY I SZKODNIKI
Roślina może być atakowana przez zwójki. Usuwanie oplecionych przędzą liści, ogranicza liczebność zwójek.

Żylistek

Fot. Wouter Hagens, zdjęcie udostępnione jako własność publiczna, źrodło: Wikimedia Commons.