Jak pozbyć się szerszeni z ogrodu?

Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych i jest z nich największy. Występuje na terenie całej Polski. Gniazda najchętniej zakłada w dziuplach starych drzew liściastych, ale odkąd lasów liściastych w Polsce ubywa zaczął zamieszkiwać coraz bliżej człowieka. Jego jad, tak samo jak jad innych owadów może być zabójczy dla ludzi uczulonych, powodując u nich wstrząs anafilaktyczny. I wtedy użądlenie już jednego owada może być śmiertelne. Ale miedzy bajki można włożyć teorie, że wystarczą 3 użądlenia by doprowadzić do śmierci dorosłego człowieka. Tym niemniej takie bliskie spotkanie z owadem jest niezwykle bolesne i nieprzyjemne i lepiej się od szerszeni trzymać z daleka. I o ile osy i pszczoły są dość szybkie w przeprowadzaniu ataków, o tyle nie niepokojone szerszenie nie są już tak skore do walki przy pomocy żądła.

Naturalne odstraszanie i pułapki

Nawet jeśli w ogrodzie czy sadzie pojawia się duża liczba szerszeni, nie oznacza to, że założyły one w pobliżu gniazdo. Jeśli jest to pojedynczy owad wiosną, może to faktycznie być samica szukająca miejsca do jego założenia. Ale najczęściej jest tak, że nasz ogród stał się dla nich idealną stołówką i będą nas w dużej ilości odwiedzać. Lepiej nie zaczynać walki z takimi latającymi bombowcami od machania łapką na muchy, może się ona dla nas kończyć bolesnym użądleniem. W zniechęceniu owadów do odwiedzin naszego ogrodu pomogą nam zapachy, które je odstraszą. Szerszenie nie lubią bowiem zapachu czosnku, pelargonii, bratków i lawendy. Warto zatem mieć te rośliny wkoło.

Drugim sposobem jest rozwieszanie pułapek wypełnionych płynami z substancjami wabiącymi osowate. Tutaj warto wspomnieć, że płyny te są neutralne dla pszczół. Gdy coraz więcej szerszeni ginie w takiej pułapce inne zaczynają uznawać ten teren za niebezpieczny i go upuszczają.

By uniknąć odwiedzin tego budzącego powszechny lęk owada, w oknach mieszkań i domów powinno się zakładać moskitiery. Siatki uchronią nas przed niejednym niechciany owadem.

Chemia w natarciu

W sklepach można również nabyć preparaty, którymi spryskuje się futryny drzwi i okien co stanowi niewidzialną barierę dla tych owadów.

Jeśli odkryjemy jednak gniazdo, to w zależności od tego gdzie jest umiejscowione możemy albo samodzielnie pozbyć się dzikich lokatorów albo wezwać fachowców. W sklepach dostępne są gaśnice na szerszenie. Jest o preparat chemiczny, toksyczny do jednokrotnego użytku. Jest prosty w obsłudze i bardzo skuteczny w działaniu. Zasięg 5 metrów daje możliwość zachowania bezpiecznej odległości od gniazda. Taką gaśnicę wystarczy uruchomić, postawić i szybko opuścić pomieszczenie. Ona dokończy dzieła. Już po wszystkim trzeba dokładnie wszystko przewietrzyć. Jednak należy pamiętać, że jad owadów jest bardzo niebezpieczny dla alergików i jeśli jesteśmy uczuleni lub choćby podejrzewamy, że możemy być, to absolutnie nie powinniśmy samodzielnie zaczynać walki z szerszeniami, tylko oddać sprawę w ręce specjalistów.

Do kogo po pomoc

Jeśli nie ma możliwości by samodzielnie pozbyć się gniazda trzeba zwrócić się o pomoc. Kiedyś wystarczyło zadzwonić po straż pożarną, przyjeżdżali i usuwali żądlący problem. Teraz można wezwać straż tylko wtedy, gdy istnieje sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu. Straż zajmie się również szerszeniami gdy te uwiły sobie gniazdko w szkole, w gdzieś przy szpitalu czy urzędzie.

Jeśli natomiast jest to posesja prywatna, do usunięcia dzikich lokatorów wezwać należy firmę dezynsekcyjną, która specjalizuje się w usuwaniu gniazd os i szerszeni. Tacy ludzie są przygotowani i odpowiednio zabezpieczeni przed potencjalnym atakiem i dobrze chronieni specjalnym strojem przed użądleniami. Mają również na podorędziu kilka metod, które mogą zastosować w zależności od występujących na miejscu okoliczności. Mogą zastosować oprysk substancjami chemicznymi czy zamgławianie. Na pewno szybko, sprawnie i w sposób bezpieczny dla siebie i innych usuną ten brzęczący problem.