Claas Nexos nagrodzony w Kielcach

W dniach 17-19 marca w Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Są to jedne z największych targów rolniczych w Polsce, którym zawsze towarzyszy wręczanie licznych nagród takich jak Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy przede wszystkim medale i wyróżnienia Targów Kielce. Wśród uhonorowanych tym ostatnim znalazł się w tym roku słynący z wszechstronności ciągnik Claas Nexos, który właśnie wchodzi do masowej sprzedaży.

Claas to największy producent maszyn rolniczych w Europie, słynący zwłaszcza z ciągników, kombajnów i sieczkarń polowych. Produkuje także sprzęt odpowiedni do zastosowań w pracach komunalnych, sadownictwie i ogrodnictwie. Należy doń właśnie wspomniany traktor, którego najnowsze modele zostały po raz pierwszy zaprezentowane w listopadzie 2016 r. na bolońskich targach EIMA.

Claas Nexos
Claas Nexos

Nexos to duża seria ciągników, na którą składają się aż 24 modele o mocy 72-112 KM i różnym wyposażeniu. Łączy je to, że wszystkie są wąskie, zwrotne i przystosowane do pracy z różnymi rodzajami osprzętu, co czyni je idealnym rozwiązaniem do winnic, ogrodnictwa i sadownictwa. Szerokość robocza najmniejszego z nich, Nexos VE, wynosi zaledwie metr. Kompaktowe rozmiary ciągników nie obniżają komfortu jazdy, niezależnie od tego, czy model ma kabinę, czy nie.

Wszystkie nowe Nexosy mają czterocylindrowe silniki FPT spełniające wymogi normy emisji spalin Stage IIIB. Osiągają to dzięki filtrowi cząstek stałych, katalizatorowi oksydacji oleju napędowego oraz zewnętrznemu układowi recyrkulacji spalin z chłodzeniem.
Nowością jest także przekładnia, w której mechaniczne przełożenie łączy się z przekładnią nawrotną REVERSHIFT. W serii Nexos jest dostępnych pięć wariantów przekładni.

W ciągniku o takiej różnorodności zastosowań ważny jest zwłaszcza układ hydrauliczny. W przypadku Nexosów są możliwe dwa poziomy wydajności. Podstawowa pompa hydrauliczna o wydajności 60 l/min. może być uzupełniona drugą o wydajności 27 l/min, która będzie zasilać tylny podnośnik. Obok mechanicznych zaworów hydraulicznych możliwe jest także zastosowanie elektronicznych, sterowanych dżojstikiem.
Ciągniki Claas różnych serii oraz nowe i używane traktory innych marek można znaleźć na portalu Agriaffaires w dziale „Ciągnik rolniczy”: http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/1/ciagnik-rolniczy.html