Domowe sposoby na mszyce

Mszyce należą do rodziny owadów z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, rodziny mszycowatych. Opisano prawie 5 tysięcy gatunków tych owadów. Żerują na roślinach jakby oblepiając je masowo. Owady są małe, długości 1-8 milimetrów, są albo bezskrzydłe  albo uskrzydlone. Różnią się między sobą wielkością i kolorem. Bywają przeźroczyste, zielone, brązowe, czarne. Trudno je pomylić z innymi owadami. Mają miękkie, delikatne ciało, a skrzydła tych, które je posiadają są błoniaste. Odwłok jest baryłkowaty, zakończony charakterystycznym ogonkiem, po bokach którego znajdują się dwie rurki, zwane syfonami. Służą one mszycom do wydzielania spadzi.

Mszyce są roślinożerne. Wysysają one z roślin soki, trawią je tylko częściowa. Niestrawiona reszta usuwana jest z organizmu poprzez syfony. Naturalnymi wrogami mszycy są złotookowate oraz biedronkowate.

Domowe sposoby na mszyce

Mleko – jest to domowy, ekologiczny i bezpieczny sposób na pozbycie się mszycy z roślin. Przygotowujemy roztwór do oprysków mieszając jedną część mleka z jedną częścią wody. Oprysk można wykonać natychmiast. Ale warunek skuteczności jest jeden. Mleko powinno być prosto od krowy. To ze sklepu już takie skutecznie nie będzie. Choć zdania na ten temat są podzielone. Na pewno warto spróbować.

Szare mydło – rozpuszczając 20 gram mydła szarego w 1 litrze ciepłej wody uzyskamy roztwór, który jest gotowy do użycia zaraz po wystygnięciu.

Wyciągi i wywary roślinne

Wyciąg z czosnku – by pozyskać skuteczny roztwór należy zetrzeć 25 gram czosnku i zalać 1 litrem wody. Po 24 godzinach roztwór ten zmieszać wystarczy 1 do 1 z wodą i preparat do oprysku gotowy.

Wywar z cebuli – 75 gram pokrojonej drobno cebuli należy zalać 10 litrami wody i zagotować. 30 minut gotowania wystarczy. Następnie wywar ten musi ostygnąć i jest gotowy do oprysków. Przy okazji pozbycia się mszyc, można równocześnie pozbyć się wielu chorób grzybowych.

Wyciąg z mniszka lekarskiego – inaczej zwanego mleczem. Chwast a jakiż pożyteczny. By przygotować skuteczny wyciąć należy zebrać 20 gram liści mleczu i zalać 5 litrami wody. Dobrze wymieszać i pozostawić na jakieś 3 godziny. Po tym czasie mamy gotowy roztwór do walki z Maszycami.

Gnojowica z pokrzywy – należy wykorzystać pędy i liście przed kwitnieniem ( 0,5 kg). Posiekać je, wrzucić do plastikowego wiaderka i zalać wodą (5 l.). Mieszankę tę trzeba codziennie mieszać by  wspomagać fermentację. Po około 2 tygodniach, gdy na powierzchni przestają tworzyć się bąble, gnojowica jest gotowa. Należy ją rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:20 i dokładnie spryskać rośliny.

Wywar z pokrzywy – Potrzeba 0,5 kilograma samych liści pokrzywy i 5 litrów wody. Wyciąg jest gotowy po 24 godzinach i drugie tyle czasu jest na jego wykorzystanie. Po tym czasie zacznie się fermentacja.

Należy pamiętać, że wywary z roślin należy wykorzystać do oprysku od razu. Natomiast wywary, gdy przelać je do zamykanych szczelnie pojemników mogą spokojnie służyć do oprysków przez kolejne 2 miesiące.

Sąsiedztwo roślin nielubianych przez mszyce

Są takie rośliny, których mszyce nie znoszą, zatem ich sadzenie/sianie obok tych, które chcemy przed mszycami ochronić będzie jednym z prostych, domowych sposobów by mszyce w ogrodzie nie zagościły. Nie trzeba gotować wywaru z cebuli czy czosnku, wystarczy je zasadzić. Mszyce nie lubią również towarzystwa lawendy. Natomiast ziała, które skutecznie odstraszają owady to mięta.

Jak widać domowych sposobów na pozbycie się mszycy z ogrodu jest mnóstwo. I na pewno warto je wypróbować. Są ekologiczne, bezpieczne dla ludzi i otoczenia. A często oprócz pozbycie się mszycy nawozimy przy okazji rośliny.