Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornica ruda wywodzi się z rodziny chomikowatych. Głównie zamieszkuje lasy i zarośla, ale jeśli znajdzie odpowiedni dla siebie ogród (dobrze zacieniony) to i tym mieszkaniem nie pogardzi, stając się jednocześnie utrapieniem dla ogrodnika. Choć zachowuje się podobnie jak kret to w przeciwieństwem do niego nie usypuje kopców. Za to tak jak on drąży korytarze. Lubi też korzystać z tych krecich. Nie ma jednak tak silnych łap jak kret, zatem drążyć może jedynie w glebach lekkich i na niewielkich głębokościach. Jeśli upodoba sobie trawnik, to miejsca w których się przemieszcza się widocznie na jego powierzchni w postaci wzniesień.

Nornice żywią się owadami, larwami, kłączami, bulwami, cebulami – zwłaszcza kwiatowymi, są też smakoszami owoców i ich pestek. Nie pogardzą liśćmi. Zimą z braku powyższych zadowalają się korą drzew i niestety je uszkadzają . Nornic o wiele łatwiej jest się pozbyć z ogrodu  niż kretów czy turkuci podjadków, gdyż żerują o stałych porach, wieczorami i nocą i są bardzo płochliwe. Nornice nie zapadają w sen zimowy.

Jak rozpoznać nornicę

Czasami jest problem ze stwierdzeniem który gryzoń urządził sobie mieszkanie w naszym ogrodzie. Nornica często mylona jest z polną myszą. A różnią się one np. kolorem futra, myszy są szare, futerko nornicy zaś ma odcień rudy i ma jaśniejszy brzuszek. Mysz woli jednak magazyny czy stodoły a nornica podziemne korytarze w ogrodzie. Jeśli mamy dylemat czy to nornica czy kret to jeśli jakieś żyjątko drąży korytarze w ogrodzie a nie a nie pozostawia po sobie kopców za to dziury w ziemi, to na pewno nie jest to kret

Jak nie wpuścić nornicy do ogrodu

Nornica to śliczne, małe zwierzątko, niestety to maleństwo potrafi wyrządzić w ogrodzie wiele szkód. Jednak zanim wytoczymy ciężkie działa można zabezpieczyć się przed tym lokatorem. Trzeba podjąć takie kroki by nasz ogród nie był dla niego atrakcyjnym miejscem.

Nornice są smakoszami cebul kwiatowych. Warto zatem sadzić kwiaty w osłonkach, wtedy nie będą kusiły.

Kolejnym sposobem na odstraszenie gryzoni jest zadbanie o to by w naszym ogrodzie rosły rośliny, których one nie znoszą. Zaliczają się do nich mięta i czosnek, które i tak są nieodzowne w każdej kuchni. Z kwiatów natomiast korona cesarska i wilczomlecz. Kwiaty nie dość, że piękne i będące niebanalną ozdobą w każdym ogrodzie to jeszcze wielki sojusznik w walce z gryzoniem.

Nornice nie przepadają za towarzystwem innych zwierząt. Mając psa czy kota, a szczególnie kota nie będziemy mieli problemu z tym niechcianym lokatorem.

Uwaga! Nornica w ogrodzie

Naturalne sposoby odstraszania

Powiedzmy, że właśnie kupiliśmy działkę z takim właśnie mieszkańcem. Zanim posuniemy się do jakichś drastycznych metod warto wypróbować te naturalne.

Nornica nie lubi wody. Trzeba zatem puścić wodę do wydrążonych przez nią korytarzy. Jeśli jeszcze do tego włożymy do otworów gałęzie żywotnika czy liści orzecha włoskiego, to raczej mało prawdopodobnym jest, że nornica z nami zostanie. Rozgniecione ząbki czosnku lub roztarte liście czarnego bzu również się do tego nadają.

Nornica to bardzo płochliwe zwierzątko, będzie się bało nie tylko psa czy kota. Zlęknie się również dźwięku wydawanego przez pustą puszkę po napoju wetkniętą na pręt wbity w ziemię. Taka puszka targana wiatrem uczyni bardzo wiele nieprzyjemnego hałasu i wypłoszy zwierzątko z ogrodu.

Odstraszacze dźwiękowe i żywołapki

Na rynku są dostępne odstraszacze emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka ale za to nie do zniesienia dla gryzoni. Są to odstraszacze bezpieczne również dla zwierząt domowych. Przegonią swym dźwiękiem nie tylko nornice, ale i krety i myszy. Ogród będzie wolny wszystkich ich razem wziętych. 

Jeśli chcemy na własne oczy zobaczyć jak nornica wyprowadza się z naszego ogrodu i osobiście tego dopilnować, możemy nabyć w sklepie internetowym żywołapkę. Wystarczy ją umieścić w jednym z korytarzy i zaczekać na sygnał, że ktoś się w tej pułapce zatrzasnął dzięki sprytnemu mechanizmowi, który zwierzę wpuszcza ale już nie wypuści. Taką żywołapkę wydobywamy z ziemi i osobiście dzikiego lokatora wynosimy na bezpieczną od naszego ogrodu odległość.

Mało prawdopodobne by po wypróbowaniu tych sposobów którakolwiek nornica chciała jeszcze przebywać w naszym towarzystwie. Warto pokusić się o wypłoszenie tego słodkiego stworzenia. Pamiętać należy, że oprócz cebulek i korzonków uwalnia świat od larw szkodników i owadów.