Glicynia – uprawa, cięcie i pielęgnacja

Jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych pnączy (roślina trująca). Występuje w Ameryce Południowej, Azji Wschodniej. W Polsce rzadko spotykane w środkowych częściach kraju, gdyż jest wrażliwe na mróz. Inna nazwa – słodlin. Najbardziej cenione są: słodlin kwiecisty (Wisteria floribunda) oraz słodlin chiński (Wisteria sinensis)

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: rośnie bardzo silnie, dorasta do 10m. Pędy ma silne, wijące się prawo lub lewoskrętnie.
Liście: Liście złożone nieparzyście z całobrzegich listków.
Kwiaty: kwiaty zbudowane są tak jak kwiaty akacji, lecz tworzą znacznie dłuższe grona; rozwijają się na ubiegłorocznych, bocznych pędach. W zależności od gatunku maja niebieską, białą, różowo-purpurową bądź jasnofioletową barwę. Kwitnie w na przełomie maja i czerwca.
Owoce: Owoc stanowi strąk do długości około 10- 15 cm, w którym znajduje się kilka nasion.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Najbardziej odpowiednim miejscem do uprawy glicynii jest stanowisko ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, najlepiej na południowej ścianie budynku lub altany- potrzebne jest jej słońce i silna podpora. Uprawa glicynii wymaga bardzo żyznych, świeżych gleb najlepiej próchniczych i wilgotnych. W pierwszych latach glicynia rośnie wolno i wymaga osłaniania na zimę. Pamiętajmy, że prawidłowo pielęgnowana glicynia będzie miała silne przyrosty dlatego potrzebuje solidnej podpory, po której będzie się pięła.

Ważne przy pielęgnacji glicynii  jest cięcie, konieczne aby uzyskać odpowiedni kształt. Cięcie glicynii może ograniczyć jej wzrost oraz przyspieszyć i wzbogacić jej kwitnienie. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu, pozwalamy glicynii swobodnie rosnąć. Następnie tnie się ją silnie. Pąki zawiązywane są wczesną jesienią, dlatego podstawowe cięcie glicynii wykonuje się latem (koniec lipca – początek sierpnia) przycinając większość nowych pędów nad 4 liściem (między 4 a 6 oczkiem) pozostawiając nieprzycięte tylko pędy, które są potrzebne do ukierunkowania wzrostu rośliny. Miejsca cięcia glicynii powinny być zamalowane pastą do zabezpieczania ciętych drzew. Drugie cięcie przeprowadza się na przedwiośniu, należy przyciąć już wcześniej przycięte pędy na dwa-trzy oczka, oczka w tym czasie są już bardzo dobrze widoczne. Pielęgnując glicynię pamiętajmy również aby przycinać pędy suche i uszkodzone. Glicynię sadzimy głównie w celu okrycia ścian budynków, altan.

GATUNKI I ODMIANY
Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)- gatunek pochodzący z Japonii; charakteryzuje się bardzo długimi, przeszło półmetrowymi gronami. Najbardziej odporny gatunek glicynii występujący na terenie kraju. Kwiaty najczęściej przybierają barwę fioletową, fioletowo-niebieską, ale możemy spotkać się również z odmianą białą. Kwitnie na początku czerwca.
’Snow Showers’ – kwiaty białe w długich kwiatostanach.
-’Multijuga’, syn.’Macrobotrys’ – kwiaty fioletowe zebrane w wyjątkowo długie kwiatostany.
’Pink Ice’ – kwiaty różowe w długich kwiatostanach.
’Violacea Plena’ – kwiaty fioletowe, pełne.

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)- gatunek rośnie silniej od glicynii kwiecistej, kwitnie w drugiej połowie maja kwiatami większymi od poprzedniej lecz zebranymi w mniejsze grona. Wspina się zgodnie z ruchem wskazówek zegara w przeciwieństwie do słodlinu japońskiego.
’Alba’,syn.’Shiro-capital’ – kwiaty białe.
’B’ – kwiaty jasnofioletowe długich kwiatostanach. Rozpoczyna kwitnienie w 3-4 roku. Stosunkowo silnie rosnąca odmiana.
’Prolific’ – kwiaty niebieskofioletowe w długich kwiatostanach, pojawiają się już w 2-3 roku po posadzeniu, przyjemnie pachną.

CHOROBY I SZKODNIKI
Ptaki mogą uszkadzać pąki i kwiaty, susza i niskie temperatury nocą mogą powodować opadanie pączków. Roślina może być porażana przez mączniaka prawdziwego. Może wystąpić plamistość liści – choroba wirusowa przenoszona przez mszyce.

Zobacz również: Glicynia chińska

glicynia