Winobluszcz trójklapowy, japoński – pielęgnacja, rozmnażanie, cena sadzonki

Winobluszcz trójklapowy to pnącze, które zasługuje bez wątpienia na miano jednego z najpiękniejszych pnączy o ozdobnych liściach. Nie jest tak popularny jak pospolicie sadzony winobluszcz pięciolistkowy, a szkoda. Przedstawiany gatunek na stanowiskach naturalnych rośnie w Azji. Występuje w środkowych Chinach, na półwyspie Koreańskim oraz w Japonii.

CHARAKTERYSTYKA:
Winobluszcz trójklapowy jest samoczepnym pnączem, który wspina się bez pomocy podpór po ścianach budynków, pergolach, pniach drzew i innych powierzchniach. Wytwarza charakterystyczne przylgi na końcach wąsów, które niczym ssawki czepiają się powierzchni. Kiedy tylko spróbujemy je oderwać, wówczas pęd oderwie się zaś przylgi pozostaną na murze. Dzięki temu doskonale radzi sobie z silnymi wiatrami i dużymi opadami śniegu.
Liście winobluszczu trójklapowego jak sama nazwa mówi mają 3 klapy. Są bardzo zmienne w wielkości i kształcie. Liście młodsze są 3-klapowe, zielone i błyszczące, u gatunków starszych i kwitnących mogą występować liście bez tak wyraźnych klap, lub mogą ich być w ogóle pozbawione. Mogą dochodzić do 20 cm długości. Osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają się na śliczne jaskrawoczerwone i czerwonobrązowe barwy. Opadają w dwóch etapach, najpierw odrywa się blaszka liściowa pozostawiając same ogonki na pędzie, zaś po większych przymrozkach lub dopiero wiosną opadają ogonki liściowe. Wygląda to nad wyraz dekoracyjnie.

Kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, wyrastając z krótkopędów. Tworzą wiechowate kwiatostany koloru żółtozielonego. Są miododajne, jednak nie mają wielkiego znaczenia zdobniczego. Owoce pojawiają się we wrześniu-październiku, są granatowe średnicy 6-8mm. Chętnie zjadane są przez ptaki, utrzymują się przez całą zimę na roślinie.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Pielęgnacja winobluszczu trójklapowego, japońskiego nie jest zbyt wymagająca. Dobrze czuje się na glebach przeciętnych, nie mogą być to jednak gleby zbyt ciężkie, gliniaste. Doskonale czepia się wszelkich powierzchni, szczelnie je zakrywając. Liście układają się dachówkowato, jeden przy drugim.
Nie rośnie bardzo ekspansywnie, więc będzie rósł tam gdzie go poprowadzimy. Lubi miejsca słoneczne, ale może rosnąć również w cieniu. Najlepszym miejscem jest jednak stanowisko półcieniste, gdzie będzie miał w ciągu dnia trochę cienia i słońca. Nie poleca się sadzić go od strony południowej, gdyż w upalne dni liście mogą zostać przypalone przez słońce. Ważne jest także to, aby miejsce gdzie rośnie było osłonięte. Ma to duże znaczenie podczas pielęgnacji winobluszczu trójklapowego, japońskiego zimą, gdyż nie jest to gatunek w pełni mrozoodporny i w mroźne zimy może przemarzać. Osłonięte miejsce chroni go przed ostrymi i mroźnymi podmuchami wiatru zimą. Przemarznięte pędy zasychają i bardzo trudno oderwać je wiosną od murów czy innych miejsc po których się wspinał. Wprawdzie nowe pędy odbiją z ziemi i z nie przemarzniętych pędów, lecz potrwa kilka lat zanim z powrotem pokryją porastaną powierzchnię. Dlatego też, najodpowiedniejszymi i polecanymi rejonami uprawy go w Polsce są rejony Polski zachodniej, południowo-zachodniej i środkowej. Dobrze czuje się w środowisku miejskim i przemysłowym. Jest wytrzymały na zanieczyszczenia powietrza, otaczające go zewsząd budowle chronią doskonale przed wiatrem i dużymi spadkami temperatur.

Rozmnażanie winobluszczu trójklapowego, japońskiego

Najlepszą metodą rozmnażania winobluszczu trójklapowego, japońskiego jest robienie sadzonek pędowych i odkładów. Dzięki temu sadzonki winobluszczu znacznie szybciej się zakorzeniają. Rozmnażanie winobluszczu trójklapowego, japońskiego jest także możliwe z nasion jednak trwa to znacznie dłużej w porównaniu z odkładami czy sadzonkami pędowymi.

Cena sadzonki winobluszczu trójklapowego, japońskiego waha się od kilku do kilkunastu złotych.  Ogólnie wysokość ceny sadzonki winobluszczu trójklapowego, japońskiego uzależniona jest o jej wielkości, im większa, bardziej rozgałęziona sadzonka tym cena automatycznie będzie rosnąć.

Główną ozdobą winobluszczu trójklapowego są bez wątpienia liście, które jak pisałem już wcześnie jesienią pięknie się przebarwiają, opadają dwu stopniowo. Doskonale nadaje się do osłaniania szpecących ścian budynków, szop, magazynów. Bardzo ładnie wygląda także na elewacjach domów mieszkalnych. Ważne jest to, że jego przylgi nie niszczą elewacji budynków gdyż przytwierdzają się tylko powierzchniowo. Jeśli mamy w ogrodzie drzewo z gołym pniem lub sam pień po martwym drzewie, to posadźmy tam także winobluszcz trójklapowy. Stworzymy w ten sposób piękny czerwonolistny akcent późną jesienią, dla którego pień będzie doskonałą podporą. Szczególnie poleca się odmianę winobluszcz Veitchii.

W Polsce uprawiamy jedynie czysty gatunek, brak jest odmian odpornych na nasze warunki klimatyczne. W innych krajach o łagodniejszych zimach, istnieje wiele odmian o różnym kształcie i barwie liści.

Winobluszcz trójklapowy