Kiedy i jak przycinać forsycje?

Forsycja (Forsythia) to chyba jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny. W każdym razie krzewy te, jeśli są sporej wielkości i gęsto obok siebie posadzone, np. w formie żywopłotu, potrafią zrobić spektakularne wrażenie. Zaczyna kwitnąć pod koniec marca (ale gdy zima nie jest zbyt sroga może zacząć nawet wcześniej) aż do końca maja. Widok tysięcy drobnych, żółtych kwiatków na długo zapada w pamięć. Ale jeśli chcemy, by tak spektakularnie prezentowały się krzewy forsycji w naszym ogrodzie, musimy ją odpowiednio pielęgnować, przede wszystkim umiejętnie przycinając.

Forsycja nie sprawia w zasadzie żadnych uprawowych problemów. Ma niewielkie wymagania glebowe. Czasem jedynie pojawia się problem, gdy nie zostanie prawidłowo przycięta lub będzie to nieodpowiedni termin. Może wówczas nie zakwitnąć nam wcale lub kwiatów będzie bardzo niewiele. Dlatego warto wiedzieć jak prawidłowo i kiedy skrócić jej pędy.

Kiedy przycinać forsycję

Najczęściej liściaste krzewy kwitnące przycinane są przed wejściem w fazę wegetacyjny i takie cięcie najczęściej dotyka niestety również forsycje. A to właśnie jest podstawowy błąd, który skutkuje później brakiem kwiatów na naszych krzewach oraz prowadzi do wybujałego wzrostu rośliny. I błąd ten popełnia bardzo wielu ogrodników, co widać bardzo często, gdy przechodzi się obok przydomowych ogródków. Pędy forsycji przycina się wyłącznie już po jej kwitnieniu a dodatkowo jeszcze zanim zacznie wypuszczać liście. Najczęściej jest to koniec kwietnia lub początek maja. Nie można się tu jednak ściśle trzymać dat w kalendarzu, gdyż zależy to od regionu oraz pogody.

A dlaczego przycina się ją inaczej niż większość krzewów? Powodem jest to, że najbardziej obficie kwitnie na pędach zeszłorocznych. Już latem zawiązują się na nich nowe pąki kwiatowe, które otwierają się właśnie kolejnej wiosny. Jeśli je na przedwiośniu przytniemy, to niestety zostajemy bez kwiatów. Ale nie tylko termin cięcia jest ważny, równie istotna jest technika.

Zasady przycinania forsycji

  • cięcia wykonuje się systematycznie każdej wiosny;
  • kwitnące pędy krótsze skraca się o 1/3 długości, te dłuższe o połowę;
  • forsycje dorastają do 3 metrów wysokości, ale wówczas ich pędy są wiotkie i słabe a kwiaty pojawiają się rzadko, dlatego najlepiej jest nie dopuszczać by jej wysokość przekraczała 1,5 do 2 metrów;
  • oprócz cięcia poprawiającego kwitnienie przy okazji należy usunąć pędy rosnące do środka krzewu (cięcie prześwietlające), pozwoli to na doświetlenie oraz zwiększy przewiew krzewu w całej jego koronie, wpłynie to na lepszy rozwój forsycji i zapobiegnie rozwojowi chorób;
  • co kilka lat, w celu odmłodzenia forsycji, należy wyciąć przy samym podłożu kilka najstarszych pędów. Nie można z ich ilością jednak przesadzić,
  • zawsze przy okazji należy usuwać pędy przemarznięte, uszkodzone przez szkodniki, zainfekowane przed choroby czy uschnięte.