Alokazja – uprawa i pielęgnacja

Alokazja lub zakleśń (Alocasia) jest rodzajem rośliny należącej do rodziny obrazkowatych, do której należy około 79 gatunków. Wszystkie one w naturze rosną przede wszystkim w lasach tropikalnych. Alokazja jest rośliną wprost urzekającą, dzięki niezwykłemu kształtowi i dekoracyjności swoich liści.

W naszym klimacie uprawiane są wyłącznie w doniczkach, najchętniej dwie odmiany, które są wyjątkowo ozdobne. Jest to alokazja Sandera (Alocasia sanderiana) oraz do niej podobna alokazja amazońska (Alocasia ×amazonica). Wyróżnia je bardzo atrakcyjna, strzałkowa budowa liści osadzonych na wzniesionych, sztywnych ogonkach. Liście te są dużych rozmiarów, mają przepiękną ciemnozieloną barwę a każdy nerw jest wypukły, w kolorze jasnozielonym do kremowego. Spody liści są w kolorze bordowo-fioletowym. Do tego tkanka między nerwami jest pofałdowana o pięknym, woskowym połysku. Liście alokazji robią wielkie wrażenie.

Roślina w naturalnym środowisku osiąga około metra do dwóch wysokości, ale nawet z największą starannością pielęgnowana, rosnąc w doniczce nie będzie wyższa niż 60 cm. Alokazja kwitnie, jednak jej kwiaty nie są tak spektakularne jak liście. Jest to niepozorna, skórzasta pochewka, która otacza wzniesioną kolbę, dokładnie tak jak w przypadku wszystkich innych roślin obrazkowatych. Kolba jest barwy kremowej a otaczający ją przykwiatek jest koloru zielonkawego i jest prawie zamknięty. Kwiat swą urodą nie umywa się nawet do atrakcyjnych kwiatów anturium, dlatego gdy się pojawia lepiej jest go usunąć żeby roślina nie traciła energii na jego utrzymanie. Lepiej jest ją spożytkować na wzrost dodatkowych liści.

Wymagania uprawowe alokazji

Alokazje to rośliny z tropikalnych lasów deszczowych, nie da się im stworzyć warunków idealnych, ale bez problemu można stworzyć im takie, że rosnąc w doniczce, w mieszkaniu będą zachwycać.

Z temperaturą nie ma problemu, ta powyżej 20oC w zupełności sprosta ich oczekiwaniom. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i wciąż umiarkowanie wilgotne. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Rosnąc w deszczowym lesie alokazja ma dostęp do światła, ale nie do bezpośredniego nasłonecznienia. I takie stanowisko trzeba dla niej przygotować. Dobrze by roślina stała przy oknie, ale światło musi być rozproszone. Wystawa wschodnia lub zachodnia będzie idealna.

Pielęgnacja alokazji

Alokazji należy przede wszystkim zapewnić odpowiednią, stałą wilgotność podłoża. Roślina ta jest bowiem wrażliwa zarówno na przesuszenia jak i przelania. Przelanie powoduje, że łodygi zaczynają wręcz puchnąć, korzenie gniją i cała roślina szybko zamiera, nasiąknięta wodą niczym gąbka. Z niedoboru wody łodygi zaczynają się przełamywać pod ciężarem liści.

Alokazja należy do roślin, które wykazują umiarkowane zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Podlanie ich raz na tydzień, raz na dwa tygodnie wodą z dodatkiem biohumusu w zupełności wystarczy. Mogą to również być pałeczki nawozowe długodziałające przeznaczone dla roślin liściastych umieszczone w podłożu.

Kluczową kwestią w pielęgnacji alokazji jest odpowiednia wilgotność powietrza. Lasy tropikalne oferują tej wilgoci mnóstwo. W mieszkaniu, zwłaszcza zimą, gdy grzeją kaloryfery czy palimy w kominku, powietrze jest przesuszone i rośliny należące do rodziny obrazkowatych źle takie otoczenie znoszą. Jeśli jest taka możliwość, powinny zostać zimą przeniesione do oranżerii. Jeśli nie ma a zauważymy, że końcówki liści zaczynają brązowieć i zasychać, wówczas należy próbować stworzyć roślinom bardziej sprzyjające warunki. Przede wszystkim codziennie można je zraszać wodną mgiełką. Woda powinna być odstana, miękka i w temperaturze pokojowej. Dobrze sprawdzi się również nawilżacz powietrza. Będzie łatwiej nie tylko roślinom, ale i mieszkańcom.

Jest jeszcze jeden sposób, by nawilżyć powietrze. Trzeba wziąć dość głęboki podstawek, wypełnić go po brzegi keramzytem, postawić na nim doniczkę i nalać wody. Sama doniczka w wodzie stać nie może. Woda parując będzie tworzyła sprzyjający roślinie mikroklimat i dostarczy jej minimum niezbędnej wilgoci. Jeśli nic nie zrobimy w kwestii nawilżenia powietrza, rośliny na pewno to odchorują.

Przesadzanie i rozmnażanie alokazji

Alokazję najlepiej jest przesadzać wiosną. To jest również odpowiedni moment na jej rozmnożenie. Szczególnie młode okazy powinny być przesadzane do nieco większej doniczki każdej wiosny. Później wystarczy już raz na kilka lat lub choć wymiana wierzchniej warstwy podłoża na dobrze przesiany kompost.

Ze względu na to, że alokazja zawiera trujący sok, przy wszystkich wykonywanych przy roślinie zabiegach należy mieć założone rękawiczki.

Rozmnażanie alokazji nie jest trudne, młode rośliny tworzą odrosty korzeniowe i łatwo jest je podczas przesadzania oddzielić. Z latami konieczne staje się odmłodzenie rośliny, gdyż staje się ona mało atrakcyjna, liście opadają, pęd główny staje się wybujały a ona sama coraz mniej kształtna. Roślina bez problemu się przyjmie, gdy się ją podzieli na części.

Podczas przesadzania bardzo ważnym jest by doniczka, w której będzie rosnąć miała w dnie otwór a na spodzie konieczna jest kilkucentymetrowa warstwa drenażowa. Może to być keramzyt, gruby żwir a mogą zwykłe kamyczki. Pozwoli to uchronić roślinę przed przelaniem.

W sklepach dostępnych jest kilka pięknych odmian alokazji. Do najpopularniejszych należą Polly, która ma ciemnozielone liście z wyraźnie zaznaczonym białym unerwieniem a także Bambino Arrow, odmiana ta należy do tych niskich, również ma liście w kolorze ciemnozielonym, ale unerwienie ma barwę kremową