Guzmania – uprawa i pielęgnacja

Guzmania (Guzmania) jest to rodzaj roślin z rodziny bromeliowatych, które liczą sobie ponad 200 gatunków. Roślina pochodzi z lasów tropikalnych południowej i środkowej Ameryki. Ze względu na niezwykłej urody, egzotyczne kwiatostany często uprawiana jest w doniczkach. A przy tym jest prosta w pielęgnacji i nawet przy poświęcaniu niewielkiej uwagi odwdzięcza się pięknymi, dwukolorowymi liśćmi. Guzmania wytwarza długie, zwisające łukowato liście barwy zielonej, w zależności od odmiany liście wybarwiają się różnymi odcieniami zieleni, np. jaśniejsze boki a ciemniejszy środek. Tworzą one rozetę wokół nietypowego kwiatostanu.

Przykwiaty, wyglądające zupełnie jak liście, przypominające liście ananasa wybarwiają się na wiele kolorów. Najczęściej są czerwone, ale bez problemu kupić można w żółte, pomarańczowe, fioletowe i różowe. I kolor ten zawsze jest niezwykle intensywny. Jakby na czubku tej korony z przykwiatów znajdują się kwiaty właściwe: białe, delikatne i niepozorne. Nie stanowiące w zasadzie ozdoby.

Guzmania to kwiat szczególny, kwitnie tylko raz. Po przekwitnięciu obumiera nie tylko kwiat, ale cała roślina. Na szczęście w zasadzie zawsze wypuszcza kolejne małe rozety, które można pobrać i zasadzić w nowej doniczce i za jakiś czas znów będziemy cieszyć się pięknie kwitnąca rośliną.

Uprawa guzmanii

Uprawa guzmanii nie nastręcza zbyt wielu problemów. W naszych mieszkaniach czuje się wyśmienicie. Niestety nasz klimat nie daje możliwości by rosła w ogrodzie, gdyż temperatura, w której czuje się najlepiej musi stale oscylować w granicach 20oC. Lubi stać w miejscach mocno nasłonecznionych, może stać w słońcu na południowym parapecie. Choć stanie za firanką, rozpraszającą nieco te mocne promienie słońca byłoby bardziej właściwe. Jeśli stoi w pełnym słońcu trzeba pamiętać o systematycznym jej zraszaniu wodą o temperaturze pokojowej.

Świeżo kupioną guzmanię przesadzamy tylko wówczas, gdy doniczka, w której rośnie nie spełnia wymagań rośliny co do podłoża albo wielkości. Jeśli będziemy ją przesadzać to wybieramy podłoże do roślin kwitnących, dość żyzne, przepuszczalne i lekkie.

Pielęgnacja guzmanii

Guzmania jest rośliną, której nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Wystarczy ją tylko regularnie podlewać, by podłoże było zawsze delikatnie wilgotne. Woda powinna być miękka, idealna byłaby deszczówka. Gdy nie mamy do niej dostępu, woda z kranu powinna choć jeden dzień odstać. Nie można zaniedbać podlewania i zraszania rośliny, gdy lato jest wyjątkowo upalne. Wówczas guzmania wymaga podlewania nawet co 2-3 dni. Gdy upałów nie ma, wystarczy podlanie raz w tygodniu. Wodę można wlać bezpośrednio do rozety, powoli spłynie do korzeni. Taka stojąca u nasady liści woda staje się magazynem swoistym magazynem dla rośliny i nie należy jej usuwać. Guzmania jest bardzo odporna na choroby, nie trzeba się zatem obawiać, że ta stojąca woda będzie przyczynkiem do rozwoju chorób grzybowych. 

Jak każdy kwiat rosnący na małej przestrzeni, czyli w doniczce, guzmania musi być co jakiś czas zasilana nawozem. Będzie to skutkowało bardziej intensywnym wybarwianiem się liści i kwiatostanu i przedłuży znacząco czas kwitnienia rośliny. Świetnie sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy zastosowany raz w miesiącu.

Przesadzanie i rozsadzanie guzmanii

Choćby nie wiem jak guzmanię pielęgnować, dbać, zraszać, podlewać i nawozić, to i tak najpierw przekwitnie a następnie w całości uschnie. Ale nie oznacza to wcale, że będzie to pożegnanie z rośliną. Przed zaschnięciem wypuści na boku co najmniej jedną a często nawet kilka odrostów, które możemy oddzielić po uschnięciu rośliny macierzystej i zasadzić w nowej doniczce. Najlepiej zrobić to wiosną, by szczepki miały już własne korzenie. Doniczkę należy wybrać niezbyt dużą, gdyż roślina preferuje ciasnotę i dobrze jest by była to już doniczka docelowa, guzmania nie lubi przesadzania. W dnie powinien być otwór by nadmiar wody miał ujście a pierwszą warstwą powinien być keramzyt lub kamyczki, drenaż jest bowiem bardzo ważny. Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna, dedykowana kwiatom kwitnącym. I tyle. Roślina nie potrzebuje jakichś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy ją podlewać i od czasu do czasu zasilać nawozem wieloskładnikowym lub humusem.