Haworsja – uprawa i pielęgnacja

Haworsja, haworcja (Haworthia Duval) jest to sukulent należący do rodziny złotogłowowatych. W naturze spotkać ją można w Afryce Południowej. W Polsce dostępna w kilku odmianach. Uprawiana ze względu na zachwycający kształt liści. Przy tym jest mało wymagająca i nie sprawiająca żadnych problemów uprawowych. Wystarczy ją zasadzić w przepuszczalnym i lekkim podłożu, postawić w jasnym miejscu i rzadko, ale obficie podlewać. Do tego zdarza się dość często, że zakwita, choć kwiatki nie są zbyt spektakularne.

Uprawa i pielęgnacja haworsji

By utrzymać haworsję w dobrej kondycji nie są potrzebne żadne specjalne zabiegi. Jest to tak wdzięczna roślina, że zaczynając uprawę od jednej sztuki rzadko się zdarza, że się na tej jednej poprzestaje. Tym bardziej, że bardzo łatwo jest ją rozmnożyć.

Trzeba jej zapewnić lekkie i przepuszczalne podłoże, które powinno znajdować się w doniczce z otworem w dnie i sporą warstwą drenażową na spodzie. Nawet ziemia dedykowana sukulentom, którą kupujemy w sklepie często dla haworsji jest zbyt ciężka. Dlatego dobrze jest wrzucić do woreczka garść keramzytu, roztłuc go młotkiem i wymieszać z zakupionym podłożem. Warstwę drenażową również może stanowić keramzyt, ale mogą to również być drobne kamyczki.

Następnie znaleźć roślinie miejsce z dużą ilością światła. Najlepiej, gdy jest to wystawa południowa, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie a światło raczej rozproszone. A później wystarczy ją już tylko podlewać. Najlepszy moment jest wówczas, gdy podłoże jest już całkiem suche. Wówczas podlewamy roślinę miękką wodą o temperaturze pokojowej do momentu, aż woda zacznie wypływać do podstawka. Zostawiamy ją tam, a po godzinie wylewamy to co zostanie.

Trudno jest roślinie zaszkodzić rzadko ją podlewając, ale bardzo łatwo, jeśli się ją przeleje. Bardzo szybko zaczną jej gnić korzenie a piękne, mięsiste liście opadną i zaczną zamierać.

Optymalna temperatura dla haworsji to 25-32oC, co rzadko się zdarza w naszych domach. Ale nie ma się czym przejmować, roślina szybko dostosowuje się do temperatury otoczenia. Ponoć wytrzymuje nawet lekkie przymrozki.

Ze stosowaniem nawozów również należy bardzo uważać. Wystarczy wczesną wiosną a później latem zasilić roślinę niewielką ilością nawozu dedykowanemu sukulentom. I dobrze jest ten nawóz jeszcze rozcieńczyć.

Jeśli zapewnimy haworsji takie warunki, to więcej niż pewne, że sukulent nam zakwitnie. Nie są to może zbyt spektakularne kwiaty, ale niezwykle urocze.

Rozmnażanie haworsji

Również rozmnażanie haworsji nie jest czynnością zbyt skomplikowaną. Przychodzi taki moment, gdy sukulent wypuszcza boczne odrosty. Wówczas należy zaczekać aż ziemia w doniczce mocno przeschnie i wyjąć z niej całą roślinę. Korzenie będą oblepione mocno zbitą ziemią. Trzeba ją delikatnie rozkruszyć by nie uszkodzić korzeni. Następnie od podstawy sukulentu trzeba oderwać przyrosty. Roślina macierzysta powinna znów znaleźć się w swojej doniczce, chyba, że jest już zbyt duża i mamy dla niej większą. Odrosty natomiast sadzimy w nowych, przygotowanych wcześniej doniczkach wypełnionych warstwą drenażową i odpowiednio przygotowanym podłożem. Zanim je tam umieścimy dobrze jest zanurzyć je w ukorzeniaczu. Wspomoże to roślinę w fazie ukorzeniania się a także zabezpieczy powstałe ranki, przez które mogłyby wniknąć patogeny.

Polecane odmiany haworsji

W Polsce można kupić kilka odmian haworsji, choć jest ich około 40 gatunków. Najbardziej popularną i dostępną jest haworsja pasiasta, która jest dostępna nawet w supermarketach. Ale warto pokusić się o znalezienie kilku innych odmian, które są równie atrakcyjne.

Haworsja pasiasta (Haworthia cooperi) – łatwa w uprawie i nie wymagająca specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jej liście są intensywnie zielone z białymi, poprzecznymi, centkowanymi pasami. Wyglądają jakby stworzono je korektorem stawiając kropki. Roślina ta jest bardzo odporna na choroby i szkodniki a jedyne co jej może zaszkodzić to nadmierne podlewanie, wówczas zwyczajnie zgnije.

Haworsja cooperi (Haworthia cooperi) – jest niezwykłym sukulentem. Jej liście są zaokrąglone a ich końce tępo zakończone ze skórą, która prześwituje, przepuszczając do wnętrza światło. Wygląda to niezwykle efektownie. Liście rosną w formie rozety, dzięki czemu roślina wygląda jak zielony kwiat. Oczywiście kwiaty również miewa, ale nie pełnią one raczej funkcji dekoracyjnej. Ozdobna jest cała roślina, jej oryginalny pokrój, barwa, wzór liści oraz blask, który roztacza. Z jej uprawą również nie ma żadnych problemów. Jeśli stworzy się jej odpowiednie warunki, opisane wyżej, to wystarczy jej nie przelewać. Jest niewielkim sukulentem, dorasta do około 5 cm, dlatego bez problemu można znaleźć dla niej jasne miejsce.


Haworsja wąskolistna (Haworthia attenuata) – przypomina nieco haworsję pasiastą, gdyż ma również nakrapiane jakby paseczki, ale ma dużo mocniej wydłużone liście, które są grube, trójkątnie, lancetowate i osiągają 5-6 cm długości. Kwitnie tworząc na długiej łodyżce zielonkaworóżowe kwiatuszki, które jednak są mało dekoracyjne. Jej wymagania nie odbiegają od tych opisanych powyżej.