Palma kokosowa w doniczce – pielęgnacja

Palma kokosowa w doniczce to ciekawa i duża roślina. Wyrasta prosto z orzecha, który jest widoczny przez cały okres jej życia i stanowi dodatkowy atut rośliny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji palmy kokosowej w doniczce przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się miedzy innymi co zrobić żeby orzech kokosa wykiełkował i jak dalej postępować z młodą palmą kokosową.

Jak wyhodować palmę kokosową w doniczce?
Palma kokosowa – Cocos nucifera to roślina, która kiełkuje bezpośrednio z owocu, czyli orzecha kokosowego. Wystarczy kupić orzech kokosa i umieścić go w doniczce o podłożu składającym się z ziemi kwiatowej i piasku. Warto poszukać specjalnych orzechów, gdyż te sprzedawane w sklepach spożywczych nie zawsze się nadają. Orzech układamy poziomo i do połowy przykrywamy go ziemią.

Palma kokosowa
Palma kokosowa

Uwaga! Orzech, z którego ma wykiełkować roślina musi mieć wyschnięty sok w środku łupiny, czyli orzech powinien być po prostu bardzo dojrzały.

Aby zaczął kiełkować konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Orzech na podłożu powinien być przykryty jasną folią tak aby zapewnić mu wysoką temperaturę i wilgotność. Orzechy kiełkują bardzo wolno, w temperaturze 28-30ºC. Gdy już palma kokosowa wykiełkuje należy ją chronić przed bezpośrednim słońcem oraz umieścić ją w ciepłym i lekko wilgotnym miejscu.

Pielęgnacja palmy kokosowej w doniczce polega głównie na zapewnieniu roślinie odpowiedniego nasłonecznienia, temperatury uprawy oraz wilgotności, zarówno ziemi w doniczce jak i powietrza.

Dojrzała palma kokosowa w doniczce wymaga jasnego ale nie mocno nasłonecznionego stanowiska. Od początku wiosny do końca lata (sierpień) powinna mieć wysoką temperaturę, ok. 28-30ºC. Natomiast w okresie jesienno-zimowym temperatura powinna być niższa, w granicach 16-18ºC. Pamiętajmy też o zraszaniu liści wodą w okresie zimowym, kiedy to powietrze jest bardziej suche, zwłaszcza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem.

Owoce palmy kokosowej, czyli orzechy kokosowe
Owoce palmy kokosowej, czyli orzechy kokosowe

Palma kokosowa w doniczce powinna być podlewana obficie jednak nie należy z tym przesadzić. Podłoże powinno być wilgotne. Dobrym sposobem podlewania palmy kokosowej w uprawie domowej jest lanie wody do głębokiej podstawki pod doniczką z palmą. Gdy roślina wchłonie całą wodę zabieg powtarzamy, do momentu gdy woda będzie stać w podstawce. Wtedy wylewamy nadmiar wody z podstawki i mamy pewność, że palma kokosowa pobrała tyle wody ile akurat potrzebowała.

Palmę kokosową w doniczce nawozimy co tydzień lub co dwa tygodnie, nawozem płynnym mineralnym lub biohumusem.

Palma kokosowa rosnąca w doniczce nie lubi być przesadzana. Dlatego należy to robić możliwie jak najrzadziej, zazwyczaj raz na kilka lat. Pamiętajmy też, że przesadzając palmę kokosową musimy wybierać wysokie doniczki ponieważ roślina wytwarza palowy system korzeniowy. Należy tez pamiętać o dobrym drenażu, na dnie doniczki. Doniczkę najlepiej wypełnić specjalną ziemią dla palm, którą bez problemu kupimy w każdej kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym.