Skrzydłokwiat – uprawa i pielęgnacja

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) roślina o niebanalnych, mocno zielenią wybarwionych, błyszczących liściach i pięknych białych i niezwykle trwałych kwiatach, wyglądem przypominających skrzydła (stąd polska nazwa), które potrafią zdobić otoczenie nawet kilka miesięcy.

Do naszych wnętrz roślina ta przywędrowała z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie spotkać ją można od Meksyku do Peru, w naturze występuje również w Azji Południowo-Wschodniej oraz w zachodniej Oceanii. Tym rejonom świata zawdzięczamy niezwykłą jej różnorodność obejmującą 49 gatunków.

I ta różnorodność gatunków, a co za tym idzie mnogość rozmiarów tych roślin sprawia, że nawet w małym pomieszczeniu znajdzie się ta odrobina miejsca dla tego niezwykłego przybysza z egzotycznych krajów.

I tak miniaturka Pearl Cupido, która nie będzie wyższa niż 30 cm idealnie wpasuje się w małe mieszkanko i na pewno znajdzie się dla niej miejsce na parapecie (byle nie od strony południowej) lub w łazience. Gdy natomiast miejsca jest dostatek to idealnie przestrzeń wypełni skrzydłokwiat Wallisa „Sensation”, roślina o szerokich, dużych liściach osiągająca nawet 180 centymetrów wysokości. 

Uprawa

Jest to roślina dość łatwa w uprawie i ma z pozoru niewielkie wymagania. Gdy jednak chcemy by miała piękne zielone liście i obficie kwitła to okazuje się, że wymaga ona szczególnego zaopiekowania. Optymalne warunki to duża wilgotność zarówno powietrza jak i podłoża (ziemia ma być wilgotna, ale nie mokra), jasne stanowisko (ale nie pełne słońce, które poparzy liście) i lekka, żyzna, próchnicza ziemia o odczynie lekko kwaśnym. Do tego temperatura pokojowa, najlepiej by latem nie przekraczała 26 stopni. Natomiast zimą, jeśli jest taka możliwość, roślina woli temperatury między 16 a 18 stopni.

Zasilając roślinę należy zwrócić uwagę, by nie były to jedynie nawozy do roślin zielonych, gdyż zawarta w nich spora dawka azotu może spowodować, że liście będą piękne, ale nie zechce nam zakwitnąć. Dlatego należy stosować zamiennie nawozy do roślin zielonych i do kwitnących.

Jeśli obserwujemy duży, coroczny przyrost rośliny, powinno się ją przesadzić co roku wiosną do większej doniczki. Jeśli przyrost jest niezauważalny, wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i uzupełnić o nową.

Ciekawostka: kwiat ten poradzi sobie również w pomieszczeniu ciemnym, takim jak łazienka bez okna. Świetnym sposobem na żywy kwiat w łazience jest posiadanie dwóch skrzydłokwiatów.  Gdy zakwitną można jeden z nich postawić w łazience a drugiemu zapewnić normalne warunki. I raz w tygodniu doniczki zamieniać miejscami.  Tym sposobem długie tygodnie będziemy cieszyć oczy widokiem pięknych, żywych kwiatów w pomieszczeniach, do których światło słoneczne nie zagląda.

Pielęgnacja

Skrzydłokwiat kocha wilgoć, dlatego ważne jest codzienne zraszanie liści. Woda powinna być miękka i ciepła (zarówno do zraszania jak i podlewania).  Jeśli takiej możliwości nie ma, wystarczy głęboka podstawka wypełniona żwirem i wodą, która nie powinna sięgać doniczki. Bardzo ważnym jest by choć raz w tygodniu wycierać z kurzu liście wilgotną szmatką. Ma to ogromne znaczenie, gdyż roślina ta ma moc oczyszczania powietrza z toksyn. Pobiera i rozkłada w procesie fotosyntezy szkodliwe substancje z otoczenia. 

Roślinę powinno się nawozić co dwa tygodnie. Najlepiej nawozem do roślin zielonych gdy nie kwitnie i do kwitnących, gdy ma kwiaty. Informacje o dawkowaniu i częstotliwości stosowania będą na opakowaniu.

Choroby i szkodniki

  • Gdy na liściach pojawiają się żółte plamki, których wciąż przybywa można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że roślinę zaatakowały przędziorki. Oznacza to, że roślina znajduje się w zbyt suchym otoczeniu. Ale gdy tylko zadbamy o częste zraszanie a do tego zastosujemy preparat na szkodnika, problem zniknie.
  • Brązowienie końcówek liści – to kolejny efekt braku odpowiedniego nawadniania i zraszania rośliny. Trzeba mieć świadomość, że jej naturalne środowisko to lasy deszczowe i wilgotność powietrza na poziomie 70%, dlatego tak ważnym jest częste zraszanie liści (nie zrasza się kwiatów) i wilgotne podłoże.
  • Brązowienie liści – powodem może być zbyt duża ilość światła słonecznego. Roślina ta nie może stać w słońcu, gdyż liście ulegają poparzeniu, brązowieją a to prowadzi w konsekwencji do obumarcia rośliny.
  • Gdy na liściach pojawiają się ciemnobrązowe plamy z jasną obwódką a przy tym dolne liście więdną albo też plamy okrągłe, jasnobrązowe z czasem wykruszające się, mamy wtedy do czynienia z plamistością skrzydłokwiatu. Należy wówczas takie zarażone liście usunąć a te zdrowe spryskać jednym z dostępnych na rynku preparatem na plamistość.
  • Skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże, ale nie wodę stojącą na dnie doniczki. Jeśli mimo podlewania liście zwieszają się i żółkną, sprawdzić należy czy w doniczce nie zalega woda, która spowoduje gnicie korzeni i obumarcie rośliny.