Najpopularniejsze odmiany rozchodników

Rozchodnik (Sedum) jest to roślina należąca do rodziny gruboszowatych. W zależności od ujęcia taksonomicznego zalicza się do niej od 280 do aż około 470 gatunków. W większości występują one na półkuli północnej.  Większość z nich to sukulenty rosnące w naturze na terenach skalistych lub piaszczystych. Są jednak i takie gatunki, które rosną w lasach albo na bagnach. Znacząca ich część to rośliny ozdobne.

Rozchodniki bardzo chętnie i często są sadzone w naszych ogrodach. Bylina ta jest niezwykle wytrzymała, przy tym mało wymagająca i nie sprawiająca w zasadzie żadnych problemów uprawowych. Najpiękniej prezentuje się sadzona na skalniakach a sztandarowym gatunkiem uprawianym w Polsce jest rozchodnik okazały. Dostępność gatunków i odmian w naszych sklepach jest tak duża, że można stworzyć ogromny skalniak i obsadzić go tylko rozchodnikami, zapewniając sobie przy tym tak niezwykłą różnorodność barw, pokrojów i wysokości, że trudno uwierzyć, że jedna rodzina roślin może stworzyć tak piękny i wielobarwny zakątek w ogrodzie. A i tak będziemy w stanie wykorzystać tylko niewielką część dostępnych gatunków i odmian. 

Najpiękniejsze i najciekawsze rozchodniki, które pomogą stworzyć interesujący skalniak (i nie tylko) to:

Rozchodnik Amber Red (Sedum hybridum Amber Red) jest odmianą o intensywnie (w kolorze bursztynowej czerwieni) wybarwionych kwiatostanach, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Kwiatuszki ma drobniutkie, zebrane w kuliste grona i kwitnie bardzo obficie od lipca do października. Bylina dorasta do 30 cm wysokości i zdobią ją nie tylko kwiaty, ale również szarozielone mięsiste liście o delikatnym sinym odcieniu. Roślina jest miododajna i przyciąga swym delikatnym zapachem mnóstwo owadów. Amber Red kocha słońce, dlatego należy wybrać dla niego stanowisko nasłonecznione. Podłoże powinno być piaszczyste, lekkie i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina odporna na suszę i mróz, ale źle znosząca zachwaszczenie. Można ją sadzić na skalnikach, dachach, ale również posadzona w pojemnikach pięknie będzie zdobiła taras albo balkon. Można go sadzić od kwietnia do początków jesieni.

Rozchodnik białoróżowy Mediovariegatum (Sedum alboroseum Mediovariegatum) jest dość wysoką rośliną, dorastającą do 60 cm wysokości. Jest bardzo ładną, kępiastą byliną, która jest całkowicie mrozoodporna. Jej liście mają jajowaty kształt i są barwy kremowo-żółtej o jasnozielonych brzegach. Kwitnie w lipcu i sierpniu a jej kwiaty z koloru białego zmieniają się z czasem na jasnoróżowy. Lubi stanowiska nasłonecznione, ewentualnie lekki półcień. Nie ma wielkich wymagań glebowych. Dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, suchych o zasadowym odczynie pH. Jej całkowicie zielone pędy powinny być systematycznie usuwane, gdyż w szybkim czasie mogą zagłuszyć całą roślinę. Bylina ta jest tak dekoracyjna, że pięknie prezentuje się zarówno na bylinowych rabatach jak i skalniakach sadzona pojedynczo albo w grupach. Sadzi się ją od kwietnia do września.

Rozchodnik biały Chloroticum (Sedum album Chloroticum) jest odmianą bardzo niską, dorastającą zaledwie do 5 cm wysokości. Jest to wieloletnia roślina darniowa, kwitnąca od czerwca do sierpnia a jej kwiatuszki są białe, drobniutkie i mają kształt gwiazdek. Ozdobne są również liście rozchodnika. Są one drobne, jasnozielone a jesienią, gdy temperatury zaczynają spadać przebarwiają się na kolor czerwony. Lubi stanowiska nasłonecznione, ale może również rosnąć w delikatnym półcieniu. Podłoże powinno być suche i przepuszczalne, źle znosi to gliniaste. Jest rośliną odporną na mrozy, ale i ta susze. Idealny rozchodnik na rabaty kwiatowe, murki, skarpy i skalniaki, ale również można go sadzić w pojemnikach. Doskonale pełni rolę rośliny okrywowej albo będąc obwódką rabaty. Można go sadzić od kwietnia do września w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Ciekawostką jest, że na rozchodniku białym swoje jaja składa jeden z najpiękniejszych motyli – paź królowej.

Rozchodnik Coral Carpet (Sedum album Coral Carpet) dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości i jest wieloletnią byliną okrywową. Kwitnie w czerwcu a jej kwiatki są drobne, mają biały kolor i kształt gwiazdek. Jej liście są zimozielone, pod wpływem mrozu zmieniające kolor na jaskrawoczerwony. Roślina ta ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu w glebie suchej i przepuszczalnej. Jest bardzo łatwa w uprawie. W zasadzie wystarczy ją posadzić i rośnie sama. Można ją sadzić w szczelinach płyt chodnikowych, na skalniakach, ale również w pojemnikach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Rozchodnik biały Murale (Sedum album Murale) bylina ta dorasta do 10 cm wysokości, jest zimozielona i tworzy zwartą darń. Kwitnie od czerwca do sierpnia a jego kwiatki są maleńkie, w kolorze białym i zebrane w baldachogrona. Rozchodnik ten ma również dekoracyjne liście, które nie są duże, ale za to w kolorze ciemnym czerwono-brązowo-zielonym. Roślina ta będzie rosnąć posadzona w zasadzie wszędzie. Ale preferuje stanowisko słoneczne a glebę piaszczystą i przepuszczalną. I oczywiście suchą. Pięknie prezentuje się w skalnych ogrodach. Sadzi się ją w grupach, najlepiej po kilka lub kilkanaście egzemplarzy i można to robić przez cały sezon wegetacyjny, choć roślina najlepiej przyjmuje się sadzona wczesną jesienią.

Rozchodnik Frosty Morn (Sedum album Frosty Morn) jest byliną o pokroju kępiastym, osiągającą 20 do 50 cm wysokości. Rośnie bardzo szybko i mocno się zagęszcza. Pędy ma grube i sztywne a na nich gęsto porastają liście, które mają kształt elipsy o piłkowanym obrzeżu. Są barwy sinozielonej a ich brzegi są kremowobiałe. Pojawiają się bardzo wczesną wiosną a kwitnąć zaczynają dopiero w sierpniu. Kwitki są drobne o jasnoróżowym odcieniu. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione a podłoże przepuszczalne i suche. Jest bardzo odporna zarówno na mróz jak i suszę. Będzie piękną ozdobą każdego ogródka, a zaczyna go zdobić już wczesną wiosną. Może być sadzona w pojemnikach, na rabatach i na skalniakach. Dobrze jest ją sadzić jesienią by wyrosła już wczesną wiosną.

Rozchodnik ostry (Sedum acre) jest niezwykle popularną rośliną darniową, która dorasta do 10 cm wysokości. Jego płożące się pędy w szybkom czasie tworzą niską, zwartą darń. Roślina jest zimozielona i nawet bez kwiatów tworzy piękne zielonkawo-srebrne kobierce. Ale gdy w czerwcu (kwitnie również w lipcu) obsypie się żółtym kwieciem, wygląda niczym położone na kamieniach poduszeczki. Kwiatuszki są drobne, intensywnie żółte i wyrastają na szczytach pędów. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Wystarczy ją posadzić i będzie już sama rosnąć. Podłoże powinno być piaszczyste i suche, ale rośnie z powodzeniem na murkach i skałkach, wystarczy by stanowisko było w pełnym słońcu. Jest mrozoodporna, wytrzymała na zanieczyszczenia środowiska i odporna na susze. Najlepiej wysadzać ją w kwietniu, sierpniu i we wrześniu, ale przyjmie się w zasadzie w trakcie całego sezonu wegetacji. Raz posadzona, później już będzie rozsiewała się sama. Rozchodnik ostry jest rośliną idealną na skalniaki, dachy, murki czy do ogrodów naturalistycznych. Jest rośliną miododajną, leczniczą, ale zarazem trującą. 

Rozchodnik okazały Carl (Sedum spectabile) to najczęściej uprawiany w naszych ogrodach rozchodnik w różnych odmianach. Jest byliną niezwykle atrakcyjną z liści, które są zielone, mięsiste, grube i zdobią ogród cały sezon wegetacyjny. Ale latem, gdy zakwitnie, robi naprawdę piorunujące wrażenie. Jego kwiaty mają piękny bordowoczerwony kolor (zdarzają się również w kolorze różowym) i są rajem dla motyli. Kwitną od sierpnia do późnej jesieni (aż do listopada). Ta odmiana rozchodnika okazałego dorasta do 50 cm wysokości. Jest to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Można ją sadzić zarówno na rabatach bylinowych jak i skalniakach, murkach, skarpach oraz w pojemnikach stojących na tarasach czy balkonach. Można sadzić je w grupach, można i pojedynczo. Idealnie komponuje się sadzony z innymi rozchodnikami. Bardzo dobrze zimuje i nie ma specjalnych wymagań. Ale w przeciwieństwie do większości rozchodników lubi podłoże żyzne i zasobne w wapń, byleby nie było zbyt wilgotne. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu. Można go sadzić od marca do listopada, choć najbardziej przyjazne mu terminy to przełom kwietnia i maja oraz od sierpnia do października.