Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Kret jest sakiem owadożernym. Jest niewielki, waży do 120 gram i mierzy do 17-20 cm. Kret prawie nie widzi ale ma za to doskonały węch i rejestruje wszystkie drgania podłoża. Dzięki temu świetnie radzi sobie w ciemnych korytarzach. Odżywia się larwami owadów, dżdżownicami i drobnymi kręgowcami co czyni go sprzymierzeńcem człowieka w walce ze szkodnikami. Na głębokości 20-50 cm tworzy system podziemnych tuneli , które mają ok. 6 cm średnicy i 100-200 m długości. Ale nierzadko zdarza się, że korytarze mają długość i 1 kilometra. I właśnie to drążenie korytarzy i tworzenie kopców czyni go już często wrogiem człowieka i powoduje szybkie puszczenie w niepamięć jego zasług a za to budzi się chęć pozbycia się intruza za wszelką cenę.

Domowe sposoby na kreta

Kret w Polsce jest pod częściową ochroną. Nie można go nękać i zabijać. Wyjątek stanowi prywatna działka. Tu już zakaz nie obowiązuje. Warto pamiętać, że kret choć niszczy tunelami i tworzeniem kopców piękny trawnik, to również wyjada larwy i pędraki, chroniąc rośliny uprawne. Choćby dlatego warto mu się odwdzięczyć zwyczajnie go z prywatnej posesji wyganiając lub zapobiegać jego pojawianiu się.

Warto zasiać luba zasadzić rośliny, których krety nie lubią. A należą do nich czosnek, komosa bazylia, czarny bez albo bardzo popularna aksamitka. Przed pojawieniem się kreta można się również zabezpieczyć, gdy stawia się ogrodzenie. Warto jest wkopać do ziemi siatkę, dzięki której kret na nasz teren się już nie dostanie. Jeśli jednak już na działce mamy nieproszonego gościa to i tu znajdzie się kilka sposobów na jego pozbycie się. Kret nie lubi zapachu ludzkich włosów a także psiej i kociej sierści. Warto zatem po czesaniu takie kłębki powtykać do kreciej norki. Oprócz tego nie zrosi zapachu ryb, szczególnie śledzia oraz spleśniałej skórki od cytryny. Ponieważ jest bardzo wrażliwy na drgania, można również wbić w ziemię kilka metalowych prętów a na ich końce włożyć aluminiowe puszki lub plastikowe butelki. Wiatr będzie je wprawiał w drgania, które dla tych małych gryzoni są niezwykle nieprzyjemne.

Odstraszacze elektryczne

Jakiś czas temu pojawiły się na rynku odstraszacze elektryczne. I zyskują sobie coraz większe uznanie właścicieli ogrodów, którzy spróbowali dzięki nim pozbyć się intruza. Emitują one niesłyszalne dla człowieka ale bardzo drażniące dla kreta. Są i takie, które w oprócz wydawania dźwięków również wibrują, potęgując efekty. Mechanizm zasilany bateriami lub solarami obejmuje swym zasięgiem nawet 600 metrów kwadratowych. Krety to sprytne stworzenia i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków, dlatego nowoczesne odstraszacze zmieniają wydawane dźwięki by kretom skutecznie uprzykrzyć życie i sprawić by się wyprowadziły nieco dalej.

Pułapka – żywołapka

Bez problemu można zakupić taką pułapkę. Wygląda jak kawałek rurki zamkniętej z każdej strony drzwiczkami. Te drzwiczki to specjalnie skonstruowane zapadki, które w momencie wejścia kreta do pułapki zamykają się i kret zostaje uwięziony w środku. Ważne, by taka pułapka miała sygnalizator. Wtedy wiadomo, że intruz został uwięziony i należy wynieść go daleko od ogrodu. Bez wątpienia sobie poradzi.

Odstraszacze zapachowe

Na rynku jest dostępnych sporo rozmaitych płynów i granulatów, które skutecznie uprzykrzą życie kretowi, który szybko puści ogród.  Bardzo skuteczne są środki powstałe na bazie rącznika pospolitego i uzyskiwanego z niego oleju rycynowego. Ponieważ jest są to preparaty mogące zaszkodzić człowiekowi, przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i do niej stosować.

Kret w ogrodzie czy pod pięknym trawnikiem to niestety nic przyjemnego. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko oprawca trawników. To przede wszystkim oprawca szkodników, które i ogrody i trawniki niszczą. Jest również w Polsce pod częściową ochroną. Warto pozbyć się go w sposób humanitarny.