Ostatnie koszenie trawy przed zimą

Ostatnie koszenie trawy przed zimą jest bardzo ważnym zabiegiem, mającym wpływ na stan w jakim nasz trawnik przetrwa do wiosny. Znaczenie ma zarówno wysokość na jaką po raz ostatni w sezonie skosimy trawę, jak termin wykonania tego zabiegu. Jak zatem wykonać ostatnie koszenie trawnika i dlaczego jest ono ta ważne?

Kiedy wykonać ostanie koszenie?

Ostatnie koszenie trawy przed zimą należy wykonać w momencie gdy trawnik zakończył już wzrost. Zazwyczaj ma to miejsce około połowy października. Choć może się zdarzyć, jeżeli jesień będzie wyjątkowo ciepła, że trawnik będzie rósł jeszcze aż do początku listopada. Wówczas warto ostatnie koszenie powtórzyć.

Na jaką wysokość skosić trawę przed zimą?

Wysokość ostatniego koszenia trawnika przed zimą ma ogromny wpływ na stan, w jakim trawnik przetrwa zimę. W przypadku zimy bezśnieżnej i mroźnej, korzenie zbyt krótko przyciętej trawy mogą przemarznąć. Z kolei gdy napada więcej śniegu, a trawę pozostawimy zbyt długą, będzie ona łatwo gnić pod pokrywą śnieżną.

Biorą pod uwagę te dwa czynniki, przyjmuje się że zalecana wysokość ostatniego koszenia trawy przed zimą w naszym klimacie powinna wynosić 4 cm.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą. Skoszoną trawę koniecznie wysprzątajmy.
Ostatnie koszenie trawy przed zimą. Skoszoną trawę koniecznie wysprzątajmy.

Czy usuwać skoszoną trawę?

Tak, koniecznie! Pozostawiona na trawniku będzie zimą gnić. Jeżeli nie mamy kosiarki z koszem na trawę, trzeba po ostatnim koszeniu przed zimą trawnik wygrabić, usuwając nie tylko skoszoną trawę ale przy okazji opadłe z drzew liście, szyszki czy drobne fragmenty gałązek. Tak wysprzątany trawnik lepiej przetrwa zimę.

Co zrobić z trawą po ostatnim koszeniu?

Po wysprzątaniu trawnika, skoszoną trawę możemy dać na kompost, użyć do ściółkowania lub do okrywania roślin na zimę. W każdym przypadku warto ją najpierw podsuszyć kilka dni na słońcu aby nie gniła. W kompostowniku warstwy trawy przekładamy materiałem rozluźniającym, np. drobnymi gałązkami i grubszymi pędami bylin. Zaś jako ściółkę rozkładamy trawę warstwą grubości 8-10 cm. Taka ściółka nie ma walorów ozdobnych ale na zimę będzie doskonałą osłoną na grządkach z warzywami czy bylinami.