Jak zaplanować ogród warzywny

Każdy ogród warzywny musi być dokładnie zaplanowany pod względem stanowiska, mikroklimatu panującego w danym regionie, ilości i wielkości zagonów, oddalenia od ulicy. Warto też uwzględnić sąsiedztwo roślin, które mają na siebie pozytywny wpływ. Aby nie popełnić podstawowych błędów, zapoznaj się z naszym poradnikiem jak zaplanować ogród warzywny.

Własna uprawa warzyw z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Stąd też coraz większe zainteresowanie uprawą warzyw we własnym ogródku czy na działce. Nic w tym dziwnego, dzięki temu możemy cieszyć się zawsze świeżymi warzywami, a do tego ile dzięki temu zaoszczędzimy! Zresztą mało jest tak satysfakcjonujących rzeczy jak wyhodowanie z małej sadzonki czy ziarenka własnej marchwi czy sałaty. Nic tak nie wpływa na dobre samopoczucie jak widoczne i namacalne efekty naszej pracy. Świeża sałata czy soczysty i jeszcze ciepły od słońca pomidor nie mają konkurencji w zestawieniu z kupnymi warzywami.

Chcąc założyć ogród warzywny warto wiedzieć, że już 150m² powierzchni zaopatrzy w warzywa 4-osobową rodzinę. Trzeba tutaj jedynie wyłączyć zagony na ziemniaki, które potrzebują więcej miejsca. Ale tych i tak zazwyczaj nie uprawia się amatorsko, gdyż jest to nieopłacalne. Przy dobrym rozplanowaniu ogrodu warzywnego nawet kilkanaście metrów kwadratowych może przynieść naprawdę obfity plon warzywny.

Zastanawiając się jak zaplanować ogród warzywny przede wszystkim należy zacząć od stanowiska, które powinno być mocno nasłonecznione, przez jak najdłuższą część dnia. Dzięki temu rośliny szybciej będą rosnąć, a same warzywa dzięki słońcu będą bardziej smaczne i bardziej bogate w witaminy. Duży cień nie sprzyja wzrostowi warzyw dlatego odradzamy ogród warzywny w miejscach zacienionych. Dobrze nasłonecznionego zagonu wymagają głównie rośliny takie jak sałata liściowa czy szpinak, które w cieniu mają tendencję do gromadzenia azotanów. Dla większości warzyw wymagane są też stanowiska ciepłe i gleby łatwo się nagrzewające. Dlatego warto unikać miejsc narażonych na zimne wiatry od strony północnej i wschodniej. Najlepsza wystawa dla ogrodu warzywnego jest od strony południowej lub południowo-zachodniej.

Jak zaplanować ogród warzywny

Należy również zwrócić uwagę na warunki klimatyczne panujące w naszym regionie. Mają one bardzo duży wpływ na wzrost i rozwój warzyw. Tam gdzie klimat jest łagodny, szczególnie w zachodniej i zachodnio-południowej części naszego kraju można sadzić nawet oberżynę i paprykę. Tam gdzie klimat jest bardziej ostry, w północno-wschodniej Polsce, lista gatunków warzyw do uprawy „pod chmurką” znacznie się zawęża. W tych regionach rośliny delikatne i wrażliwe, np. pomidory, zaleca się sadzić pod osłonami. Na szczęście w niektórych regionach można nieco oszukać naturę i przy pomocy kilku zabiegów zmodyfikować mikroklimat na naszą korzyść. Dobrym pomysłem jest tutaj wykorzystać żywopłot, który sadzimy dookoła planowanego ogrodu warzywnego. Osłoni on warzywa od silnych i zimnych wiatrów.

Pamiętajmy również aby nie hodować warzyw w zbyt bliskim sąsiedztwie ruchliwych ulic czy w rejonach przemysłowych. Szczególnie odradza się wtedy uprawę warzyw liściowych, których część nadziemną zjadamy. Wchłaniają one zbyt dużą ilość substancji szkodliwych. Na terenach po przemysłowych lub w bliskim sąsiedztwie przemysłu warto wykonać analizę gleby, która wykaże czy w podłożu nie ma szkodliwych substancji, które mogłyby wniknąć do warzyw.

Podczas planowania ogrodu warzywnego warto położenie grządek rozrysować sobie na kartce, zaznaczając strony świata, kierunki wiatru i miejsca gdzie pada cień, a także uwzględniając wymaganą odległość od płotu, budynku czy innych części ogrodu. Na przykład warto część ozdobną roślin oddzielić od warzyw, choć nie jest to sztywną regułą. Drzewa owocowe nie powinny rosnąć w warzywniku, ponieważ będą zacieniać warzywa, a ich korzenie będą wysysać większość składników pokarmowych. Dlatego drzewa owocowe powinny być w bezpiecznej odległości od ogrodu warzywnego, tak aby rośliny ze sobą nie konkurowały.

Następnie miejsce pod ogród warzywny należy podzielić na zagony. My proponujemy podzielić przestrzeń w ten sposób: główna ścieżka, biegnąca przez środek ogrodu warzywnego powinna mieć ok. 50 cm szerokości, od niej prostopadle powinny odchodzić zagony o szerokości 120 cm, a odległość pomiędzy zagonami powinna mieć ok. 30 cm. W ten sposób uzyskamy dość miejsca aby móc wjechać np. taczką do środka ogrodu warzywnego, a także swobodnie poruszać się między zagonami bez ryzyka, że zadepczemy jakieś grządki. Oczywiście jest to tylko propozycja, którą można śmiało dopasować do własnych potrzeb. Na przykład zmniejszyć szerokość ścieżek i zagonów, albo zrobić kwadratowe zagony. Pamiętajmy jedynie aby zagony z warzywami zawsze orientować w kierunku północ–południe, dzięki temu warzywa będą optymalnie nasłonecznione.

Niektórzy ogrodnicy proponują wykonywać zagony kuliste, ponieważ uważają, że taki kształt przyspiesza wzrost roślin. Ciekawym planem ogrodu warzywnego jest rozmieszczenie klasztorne. Tutaj dwie ścieżki przecinające się pod kątem prostym po środku ogrodu warzywnego, są utwardzone i jednocześnie wyznaczają cztery symetryczne zagony. Po środku ścieżek można umieścić np. praktyczną pompę z wodą, studnię lub zegar słoneczny dla ozdoby.

Pamiętajmy zatem żeby przed przystąpieniem do pracy dobrze wszystko rozplanować, a miejsce pod ogród warzywny było bardzo dobrze nasłonecznione. Dzięki temu, połowę pracy będziemy mieli już za nami. Powodzenia!